Ortaöğretim ikinci sınıf öğrencilerinin Türkiye' nin beşeri ve ekonomik coğrafyası dersinden beklentileri
Expectation of second class middle education (High school)student from Turkey's human and economic geography lesson
  1. Tez No: 144547
  2. Yazar: ŞAMİL ALTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ortaöğretim ikinci sınıf öğrencilerinin Türkiye'nin Beşeri ve. Ekonomik Coğrafyası dersinden beklentileri incelenerek, beklentilerinin cinsiyete ve okul türüne göre farklılıkları ortaya konulmuştur. Ortaöğretim ikinci sınıf öğrencileri kapsamında 2002 yılı içerisinde Yozgat il merkezinde bulunan, Yozgat Anadolu Lisesi, Erdoğan Akdağ Anadolu Öğretmen Lisesi, Yozgat Fen Lisesi, Yozgat Lisesi, Sürmeli Lisesi ve Serpil Akdağ Lisesi ikinci sınıflarında öğrenim gören 191 öğrenci yer almaktadır. Araştırmada, lise iki öğrencilerinin Türkiye'nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası dersinden beklentilerini belirlemek amacıyla öğretim elemanlarına danışılarak 45 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS ( Statistical Package for the Social Sciences ) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Öğrenciler mevcut müfredatta yer alan konulara ilişkin olumlu bir tavır içerisindedirler. Ayrıca öğrencilerin dersin işleniş şekliyle ilgili olarak da beklentileri bulunmaktadır. Cinsiyet değişkenine göre pek fark bulunmamaktadır. Erkek ve kız öğrenciler benzer beklentiler içerisindedirler. Puan türü değişkenine göre de pek fark bulunmamaktadır. Sayısal ve sözel puan türündeki öğrencilerin ortalamaları birbirine yakın değer göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSRACT In this study expectations of second class middle education (high school) students from the lesson Turkey's Economic and human geography is examined and the effect of the differences of expectations according to sex, school and score is exponded. Among the second class middle education (high school) students in the year 2002 are the schools in the center of Yozgat; Anatolian high school, Erdoğan Akdağ Anatolian Teacher High School (Natural Sciences) and 191 students who are studying at Serpil Akdağ high school (second class) In order to determine the expectations of high school second class students about Turkey's Economic and human geography a questionnaire consisting of 45 questions is prepared.The data discoveries invented at the end of the study are analysed using the (SPSS) ( statistical, package for the social sciences) packet program. The findings invented at the end of the study can be summarized in this way ; The students have a positive behaviour against the subjects presented in the curriculum. The students have also expectations about how the lesson should be operated. There are not much differences according to sex. Girls and boys have the same expectations. There is also not much change according to the scare/ point Numerical and verbal type of students have averages close to each other.