The place of the Ottoman Empire in the Russo-Circassian war (1830-1864)
Rus-Çerkes savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun yeri (1830-1864)
  1. Tez No: 144747
  2. Yazar: İBRAHİM KÖREMEZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Köremezli, İbrahim Master tezi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Doçent Dr. Hakan Kırımlı Bu çalışmada, Çerkeş olarak tesmiye edilen kabilelerin yaşadığı Kuzeybatı Kafkasya'da Rusya İmparatorluğu ile bölge halkı arasında cereyan eden ve Çerkeslerin büyük bir çoğunluğunun Osmanlı İmparatorluğu' na sürülmesi ve Rusların da bölgeyi tam olarak kontrol altına almalarıyla sonuçlanan 34 yıllık savaş müddetince (1830-1864) Osmanlı İmparatorluğu 'nun Çerkezistan politikası ve bu bağlamda Rusya ile münasebatı açıklanmaya çahşılmıştır. Bu dönemde, Bab-ı Âli Rusya İmparatorluğu ile bansın devamını amaçlamaktaydı. Zaten, Devlet içerisindeki muhtelif meselelerden dolayı Kırım Harbi dönemi haricinde Bab-ı Âli aktif bir Kafkasya politikası izleyememiştir. Ancak kökleşmiş Osmanlı-Çerkez münasebatı, özellikle de köle ticareti Rusya' mn her türlü engellemelerine rağmen Rus-Çerkez" savaşı sırasında da devam etmiştir. Bunun yanında, Çerkez, İngiliz ve Lehlerin Çerkez mücadelesi lehindeki aktivitelerini Osmanlı topraklan üzerinden gerçekleştirmiş olmaları Osmanlı İmparatorluğu'nun Çerkez mücadelesinde izlemiş olduğu politikadan daha ehemmiyetli bir yeri haiz olduğunu göstermektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Köremezli, Ibrahim M. A. Department of International Relations Supervisor: Associate Prof. Hakan Kırımlı September 2004 In this work, the Ottoman policy regarding the Circassians, the indigenous inhabitants of the North-western Caucasus, and in that respect the Russo-Ottoman relations will be analyzed. This study will cover the period from 1830 to 1864 when a sanguinary war between Russia and the Circassian tribes took place, ending with the expulsion of the overwhelming majority of the local population and the establishment of the complete Russian control over Circassia. At that time, the Sublime Porte aimed to preserve the peaceful relations with Russia. Various internal problems of the Ottoman Empire resulted in a somewhat passive policy of the Porte towards the Caucasus, with the only exception of the Crimean War period. However, the deep-rooted Ottoman-Circassian relations, especially the slave trade, never stopped throughout the Russo-Circassian war despite all the preventive attempts of the Russian Empire. Besides, the activities of the Circassians, the English and the Poles in favor of Circassian resistance were conducted mainly through the Ottoman territories, which meant that the Ottoman Empire had a more important place for the Circassian resistance when compared with its own policies concerning Circassia. Ill