Tarım satış kooperatiflerinin pazarlama faaliyetleri ve bir örnek uygulama
- Tez No: 144828
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
110 ÖZET Kooperatifler, dayanışma yoluyla bireylerin standartlarını yükselten kuruluşlardır. Kooperatifler, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmesinde önemli bir rol oynar. Çok uzun bir geçmişi olan kooperatifçiliğimiz, çoğu ülkede olduğu gibi tarımsal kooperatifçilikle başlamış ve gelişmiştir. Bunda ülke nüfusunun % 35'nin tarımla uğraşması, aktif nüfusun % 45'nin bu sektörde istihdam edilmesi en önemli etkenler olmuştur. önemli sanayi ve ticari kuruluşlarımız arasında yer alan Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri, bu gün elli dört ilde yirmi üç ürün konusunda üç yüz otuz üç kooperatifi ile yedi yüz kırk bir bin beş yüz yirmi ortağa hizmet götürmektedirler. Bu kuruluşlar dört milyonu aşkın nüfus ile çok yakından ilgilidirler. Ülkemizde pazarlama konusunda çalışan Tarım Satış Kooperatifleri'nin kuruluş amaçları arasında; ürünün işlenmesi, devamlı sürümü ve satışı, piyasanın düzenlenmesi, ihracat, üretici ile tüketici arasındaki aracıları ortadan kaldırmak, elde edilen yararın üreticiye intikali, ürün kalitesini yükseltmek ve maliyetlerini düşürmek, ortaklara üretimde ihtiyaçları olan her çeşit girdiyi ucuza sağlama gibi çeşitli ve önemli konular bulunmaktadır. Pazarlama, günümüzde işletmelerin başarısını sağlayan fonksiyonların başında gelmektedir. Pazarlama aynı zamanda ulusal verimi ve toplumsal refahı artırma çabasının bir parçasıdır. Son yıllarda verimin ve üretimin artırılması, yönünde gösterilen çaba ve başarılar aynı oranda tarım ürünlerinin pazarlamasına yansıyamamıştır. Günümüzde sadece üretmek yeterli olmamaktadır. Ürün kaliteli olmalı, yeterli miktarda, düşük maliyetle üretilerek tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan aşamaların tümünü içine alan bir sistem olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Cooperatives are the establishments that increase the standard of people by means of mutually support. Cooperatives play an important role in social and economic development of the country. Our cooperative system which has a long history has started, as it is also the case in many countries, with the agricultural cooperative system and has developed hereafter. The main factor for this is that 35% of the population is involved in agriculture and as 45% of the active population is employed in this sector. The Agricultural Selling Cooperative Union which is among the important industrial and trade organizations is serving 741,520 associates with 333 cooperatives in the field of 23 products in 54 provinces everyday. These organizations, with a 'population' of more than 4 million take an important place. Among the aims for establishment of the Agricultural Selling Cooperatives which work on the field of marketing in our country are the product processing, to ensure the demand and selling, the organization of the market, export, to eradicate the middlemen between producer and consumer, the transfer of the profit to the producer, to increase product quality and decrese production costs and to ensure every kind of input necessary for production to the associates, etc. Today, marketing is at the head of the functions that satisfies the success of the business enterprises. At the same time it is a part of effort, which increases the national product and social affluence. The efforts shown and the succes obtained for the increase of efficiency and production of goods in the last years could not be reflected at the same level to marketing.112 Nowadays, only production is not enough. It must be a system which consists of many stages, namely the quality, the sufficient amount and low production cost of the product and afterwards the transport of the products to the consumer.