1997-2002 yılları arasında kamu bankalarının değerlendirilmesi ve IMF politikalarının kamu bankaları üzerine etkisi
  1. Tez No: 145083
  2. Yazar: GAYE ÖNEKER KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada Türk bankacılık sektörünün tarihi gelişimi, 1997-2002 yılları arasına bankacılığın Türk ekonomisindeki yeri, sektörün temel taşı olan kamu bankalarının önemi ve 2001 yılında uygulamaya konulan yeniden yapılandırma çalışmalarının uygulanması irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, Türk bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi dönemsel olarak incelenmiştir. Cumhuriyet dönemi öncesinde bankacılığın durumu, Cumhuriyet dönemi, özel bankacılığa geçiş, planlı dönem ve 1980 sonrası: liberizasyon dönemi bu bölümde yer alan ana başlıklardır. İkinci bölümde ise kamu bankalarının tarihi gelişimi, taşıdığı misyonlar ve özelleştirme amaçlan ve özelleştirme hedefleri başlıklar halinde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde 1997-2002 yılları arasında Türk bankacılık sektörünün yaşadığı gelişmeler incelenmiştir. Çalışma boyunca çıkan sonuçlar çerçevesinde, ağırlıklı olarak kamu bankalarının görev zararları doğurucu faaliyetleri, kamu bankalarının fınansal ve operasyonel yeniden yapılandırma çalışmaları ve IMF ile yapılan Stand-By düzenlemesine ilişkin Niyet Mektuplarının değerlendirilmesi son bölümünün içeriğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this assignment, historical development of Turkish banking sector, effect of banking system in Turkish economy between 1997 and 2002, significant of public bank and application of restructuring study applied in 2001 were discussed. In the first part of assignment, historical development of Turkish banking sector was studied periodically. In this part, main titles are the situation of banking before republic period, republic period, passing private banking, planned period and after 1980; liberalism period. In the second part, historical development of public banks, their undertaking mission and objective of privatize were studied. In the third part, development of Turkish banking sector was studied between 1997 and 2002 In the last part, task loss resulting activities of public banks, financial and operational restructuring studies of public banks and the evaluation of letter of intent about the Stand-By arrangement made with IMF were discussed mostly considering the results taken during this study.