Hazır giyim işletmelerinde ürün geliştirme bölümleri ve bu bölümde çalışan personelin eğitimi
The departments of product improving in ready-made dressing institutions and the education of the staff working in that department
- Tez No: 145127
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA HACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, Denizli'de hazır giyim konusunda üretim yapan işletmelerin personelim yetiştirmek için uyguladığı eğitim çalışmalarım ayrıca ürün geliştirme faaliyetlerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın amacına yönelik olarak araştırma beş bölümde hazırlanmıştır. Araştırmaya hazır giyim sektörü ile ilgili bilgi verilerek başlanmış,hazrr giyim sektörünün gelişimi ve gelecekte beklenen sorunlar üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra Ürün Geliştirme Bölümünün özellikleri hakkında kısa bilgi verilmiştir.Problem durumu, problem cümlesi, araştırmanın amacı, önemi,sayıthlar sımrhlıklar,tammlar ve kısaltmalar da bu bölümün kapsamında incelenmiştir. ikinci bölümde, hazır giyim sektörü, işletmelerin örgüt, yönetim, üretim durumları, işletmenin bölümleri, Ürün Geüştirme Bölümleri, işletmenin fiziki ortamları ve teknolojik donanımları, personelin hakları ve eğitimi konulan literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda oluşturulmuştur. Bu araştırmaya benzer çalışmaların özetleri de bu bölümde yer almıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın planlanması ve yürütülmesine temel olan yöntem açıklanmaya çahşürmştrr.Araştırma betimsel nitelikte bir çalışmadır. Hazar giyim işletmelerinin Ürün Geliştirme Bölümünde eğitim veren eğitim personeline ve bu bölümde çalışan personele yönelik iki farklı anket formu geUştirilrniş ve araştırma gruplarına uygulanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde Hazır Giyim îşletmelerinde,ürün geliştirme faaliyetlerini ve bu bölümde çalışan personelin eğitimini ortaya koymak amacıyla hazırlanan anket sonuçlarının değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler tablolara dökülerek gerekli istatistiksel analizleri yapılmıştır.u Araştırmada,eğitici ve çalışan personel görüşlerinden elde edilen bulgulara göre;İşletmelerin çoğunluğunda eğitim birimi bulunmadığı,eğitici personelin işletme bünyesinde başka görevleri olduğu,işe yeni başlayan personele ilk olarak oryantasyon eğilimi verilmediği ve işletmelerin ürün geliştirme faaliyetlerine yeterince önem vermedikleri görülmüştür. Araştırmanın son bölümünde ise araştırma sonucu elde edilen işletmelerin ürün geliştirme faaliyetleri ve personelin eğitimi ile ilgili bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmış ve konu ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to examine the personnel education studies and product development activities of apparel companies in Denizli. The research activities prepared in 5 different segments in accordance with the scope of the study. The research started with general information regarding apparel industry, and emphasized on the developments within the sector as well as the future expecting problems. Brief information on general characteristics of the Product Development Department is also given in this chapter. The problems of the sector and scope, importance, assumptions, limitations, definitions and abbreviations are evaluated in this chapter. The overall characteristics of the apparel industry, organization- administration-production relations of establishments, various departments of establishments, Product Development Departments, physical environments and technological systems of organizations, personnel policies and education are searched and evaluated in the second chapter. Summaries of similar studies are also mentioned in this chapter. Planning of the research and primary method for execution of the study is explained in the third chapter. This is a descriptive study. There are two separate questionnaires prepared, which one of mem for the education personnel within the product development department and the second one for the workers of the same department, and applied to the respective group members. Fourth chapter of the research consists of evaluation of the questionnaires results prepared for suggesting product improvement activities and the education ofIV the personnel in Ready-to-Wear enterprises, and the necessary statistical analyses of the obtained results are performed by displaying them on tables. In the research, according to the findings obtained from instructors and working personnel, it has been observed that most of the enterprises do not have an educational unit, instructor personnel are appointed to the other duties within the enterprise, an orientation instruction is not given to the newly employed personnel, and enterprises do not give the necessary importance to product improvement activities. Last chapter of the research consists of the results obtained via the findings concerning the product improvement activities of the enterprises and the education of the personnel. And suggestions on the subject matter are made.