Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalında piyano öğretiminde kullanılan czerny op. 599 etütlerinin piyano eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of czerny op. 599 etudes that are being used for piano training at Gazi University, Education of Fine Arts Department, chair of music education, regarding piano teaching
- Tez No: 145141
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı'nda, Czerny Op. 599 etütlerinin piyano eğitimi açısından değerlendirilmesi, etütlerin piyano eğitimindeki yeri, Czerny etütlerinin hala kullanılıyor olmasının nedenleri ve Czerny' nin metodolojisinin tanıtılması amaçlanmıştır. Araştırma, betimsel bir araştırma olup,“kaynak tarama”ve“anket uygulama”yöntemleriyle hazırlanmış, anketlerle ulaşılan veriler frekans ve yüzde tablolarına dönüştürülmüştür. Araştırmanın evrenini, GÜ GEF GSEB Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı, örneklemini de yine GÜ GEF GSEB Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'ndaki öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni, örnekleme dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda etüt çalışmalarının, piyano eğitimi içinde önemli bir yere sahip olduğu, piyano eğitimcilerinin başlangıçtan daha ileri düzeylere kadar Czerny etütlerinden yararlandığı ve Czerny Op. 599 etütlerinin geçerli, güvenilir, piyano tekniğine giriş niteliği taşıyan bir kaynak olduğu ortaya çıkmıştır.Czemy etütlerinden yararlandığı ve Czerny Op. 599 etütlerinin geçerli, güvenilir, piyano tekniğine giriş niteliği taşıyan bir kaynak olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Piyano Eğitimi, Czerny Op. 599 Etütleri
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF CZERNY OP. 599 ETUDES THAT ARE BEING USED FOR PIANO TRAINING AT GAZI UNIVERSITY, EDUCATION OF FINE ARTS DEPARTMENT, CHAIR OF MUSIC EDUCATION, REGARDING PIANO TEACHING (Master's Thesis) Meral METE GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2004 ABSTRACT In this research, it is aimed to evaluate the Czerny Op. 599 etudes, their place in piano training, the reasons for Czerny etudes being still used in the Gazi University Faculty of Education, Fine Arts Department, Chair of Music Education, and to present and explain Czerny' s methodology. The research, being a descriptive one, is prepared with“resource browsing”and“survey application”methods and the data acquired by the surveys are converted to frequency and percentage tables. The universe of the research consists of GÜ GEF GSEB Chair of Music Education, and the sample consists of instuctores at GÜ GEF GSEB Chair of Music Education. Finally it has been concluded that the etude studies has an important place in the piano training, the instructors are using Czerny etudes from introduction level to higher levels and the Czerny Op. 599 etudes are valid, reliable and introductory material for piano technique. iiiKeywords : Piano Training, Education, Czerny Op.