Aile işletmelerinde profesyonelleşme ile uluslararasılaşma sürecine geçiş: Kayseri örneği
Professionalism in family business and pass the internationalismprocess: Model of Kayseri
  1. Tez No: 190845
  2. Yazar: ZÜBEYİR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İşletmelerin kurulmasında birincil amaç kar etmektir. Ancakgünümüzde artan rekabet koşulları sebebiyle uzun vadede karamacının önüne işletmelerin devamlılığı esası geçmektedir.şletmelerin devamlılıklarını sağlamaları için faaliyette bulunduklarıpiyasalarda başarılı biçimde faaliyet göstermeleri gerekmektedir.şletmelerin piyasalarda uzun süre faaliyet gösterebilmeleri içinfinans, insan kaynakları, teknoloji ve organizasyon yapılarının sağlamolması gerekmektedir. profesyonelleşme,şletmelerdekurumsallaşmayı beraberinde getirmektedir. Uluslararasılaşmadadevamlılığın sağlanması ise kurumsallaşma ve profesyonelliğin tamanlamıyla gerçekleşmesi ile mümkündür.Bu çalışmada Kayseri'de uluslararasılaşma sürecinde olan aileişletmelerinin profesyonelleşme ve kurumsallaşma düzeyleriincelenecektir.Bu çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,literatür çalışması sonucu elde edilen bilgilerden derlenen `' AileŞirketlerinin Tanımı, Aile Şirketlerinin Üstün ve Zayıf Yönleri, AileŞirketlerinin Yönetim Sorunları, Aile Şirketlerinde Profesyonelleşmeve Kurumsallaşma'' konuları, ikinci bölümde yine literatür bilgileriyardımıyla derlenen `'Uluslararasılaşmanın Tanımı,Uluslararasılaşma Süreci ve Uluslararası Pazarlara Giriş Yöntemleri''konuları anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise Kayseri'de BulunanAile Şirketlerinde Profesyonelleşme le Uluslararasılaşma SürecineGeçişe lişkin Alan Araştırması yer almaktadır. ''Sonuç ve Öneriler''kısmında ise çalışmanın sonuçları yorumlanarak öneriler ortayakonmuş ve sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Initial aim of establishment of a business organization is the ?profit?. In thelong term, because of the increasing competitive conditions, continuity of thebusinesses precludes profit aim of businesses in those days. In order to beactive in the markets for long terms, the businesses should have strongfinance, human resources, technology, and organization structure. Inorganizations, professionalism comes up with the institutionalism. Continuityof internationalization is provided with the materialization ofinstitutionalization and professionalism.In this work, the degree of professionalism and institutionalism of familybusinesses in Kayseri is surveyed.This work contains three chapters. In the first section, ?the description offamily businesses, strengths and weaknesses of family businesses,managerial problems of family businesses, professionalism andinstitutionalism of family businesses? subjects are examined with the help ofliterature study. In the second part ?definition of internationalization,internationalization processes and methods of entering the internationalmarkets? subjects are described. Next, the last stage contains field surveyson professionalism and institutionalization of family businesses in Kayseri. Inthe ?conclusion and proposals? part, results of workings are interpreted;proposals are submitted and tied to end.