Güçlendirme ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between empowerment and organizational commitment
- Tez No: 146328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütlerin sahip olduğu sosyal-yapısal özelliklerin (sosyo- politik destek, rol belirsizliği, katılımcı iş iklimi, bilgiye erişim ve kaynaklara erişim) çalışanların güçlendirme algılan üzerindeki etkilerini belirlemektir. Ayrıca kendisini güçlendirilmiş hisseden çalışanların göstereceği muhtemel bağlılık türlerini ortaya koymaktır. Birinci bölümde; güçlendirmenin tanımı, önemi, benzer kavramlar, güçlendirmeyi gerekli kılan gelişmeler, güçlendirme uygulamaları ve bu benzer kavramlar, bu kavramlarla bağlılık arasındaki ilişkiler ve temel örgütsel bağlılık yaklaşımları ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, araştırma kapsamındaki sosyal-yapısal özellikler ve bu özelliklerin güçlendirme üzerindeki etkilerini içeren çalışmalara değinilmektedir. Ayrıca güçlendirmenin Ailen ve Meyer tarafından ortaya konmuş olan örgütsel bağlılık türleri üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise, ileri sürülen hipotezleri test etmek maksadıyla 13 kamu üniversitesinde uygulanan anketlerden elde edilen verilere ilişkin analizler ve sonuçlar yer almaktadır. Bu sonuçlara göre bilgiye erişim, katılımcı iş iklimi ve sosyo-politik destek akademisyenlerin, rol belirsizliği, bilgiye erişim ve kaynaklara erişim ise idari çalışanların güçlendirme algılan üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Ayrıca kendilerini güçlendirilmiş hisseden bireyler çalıştıkları kuruma duygusal ve normatif bağlılık göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the interaction between social structural characteristics (socio-political support, role ambiguity, participative work climate, access to information, and access to resources) and empowerment. This study also aims to determine the commitment types of the individuals feeling themselves empowered In the first part, the followings are presented: the definition of empowerment, similiar concepts, management techniques leading to empowerment, empowerment applications, and the pecularities that managers, personnel, and the organization should have in order for these empowerment applications to be successful. In the second part, the followings are studied: the definition of organizational commitment, its importance, relations with similiar concepts, and basic organizational commitment approaches. In the third part, social structural characteristics within the scope of this study and the relations between these characteristics and empowerment are studied. In addition, this part deals with the relations between empowerment and organizational commitment type put forward by Allen and Meyer. In the final part of this study, the data obtained from the questionnaire applied in thirteen state universities and results are presented to test the hypothesis that were put forward. According to these results, access to information, participative work climate, and socio-polical support affect positively academician's perception of empowerment. Role ambiguity, access to information and resources are the antecedents that affect the administrative personnel's perception of empowerment. Furthermore the study also found that empowered employees have shown normative and affective commitment to their organisations.