Siber terör
Cyber terror
  1. Tez No: 146619
  2. Yazar: HİKMET TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
information Revolution which starts with human beings steps on the moon ends by finding internet, abolishing all borders of world in the twentie century. World becomes global by abolishing all borders on the earth. In the global world someone claims history comes to an end. However thinking that history end by one country's final victory, is a big mistake, because global world brings new dangers and contradictions; and history is still being written by blood, gun powder and tears. One of the new dangers for a humanity is Cyber Terror. Cyber terror comes from an untouchable, invisible imaginary universe and unfortunately cyber terror is the most dangerous threat which can eradicate all humanity on the world. Because, world is not turning on its axis, it starts to turn on the computer keys. Furthermore cyber terror is product of the Information Warfare which appears as a dark side of information revolution. As result of these reasons, cyber terror is selected as the subject of this thesis. ÖZ Yirminci yüzyılda, insanoğlunun Ay'daki adımlarıyla başlayan ve İnternetin keşfedilmesiyle tamamlanan Bilgi Devrimi dünyadaki tüm sınırları ortadan kaldırdı. Sınırların kalkmasıyla küreselleşen dünyayla beraber tarihin de sonuna gelindiği iddia edildi. Ancak tarihin bir devletin nihai zaferiyle sona erdiğini düşünenler yanıldı. Çünkü küreselleşen dünya yeni çelişkileri ve tehlikeleri beraberinde getirdi. Ve tarih hala kan, gözyaşı ve barutla yazılmaya devam etti. İşte bu yeni tehlikelerden bir tanesi de Siber Terör dür. Siber terör, görülmeyen, dokunulamayan sanal evrenden gelen ve de ne yazık ki insanlığı yok edebilecek en büyük tehdittir. Çünkü dünya kendi ekseninin üzerinde değil bilgisayar tuşlarının üstünde dönmeye başlamıştır. Ayrıca siber terör de bilgi devriminin, karanlık yüzü olan bilgi savaşlarının bir ürünüdür. Bu nedenlerdir ki bu tezin konusu olarak Siber Terör seçilmiştir. in