Müşteri ilişkileri yönetimi ve evde bakım hizmetlerinde uygulanmasına ilişkin bir organizasyon modeli
Customer relationship management and an organization model in home care
- Tez No: 146915
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son yıllarda, işletmeler ile müşterileri arasında kurulan uzun dönemli ve sadık ilişkiler işletmelerin rekabet avantajı sağlayabilmeleri için en önemli faktör olarak ortaya çıkmaktadır. İşletmelerin müşterilerini tanıması, istek ve beklentilerini anlaması, onlarla çift yönlü iletişim kurması müşteri tatmini için en temel unsurlardır. Türkiye'deki sağlık hizmetleri sistemi içerisindeki yenilikler kapsamında ortaya çıkan evde bakım şirketleri için de, müşteri ve müşteri merkezli yapılanma son derece önemlidir. Evde bakım hizmetlerinin, sağlık sistemi içerisinde giderek artan bir paya sahip olması ve önemi göz önüne alındığında, evde bakım şirketleri için başarının anahtarı müşteriyi işletmenin merkezine yerleştirmek ve her türlü işlemi bu anlayışla gerçekleştirmektir. Çalışmanın araştırma kısmında, Türkiye'de faaliyet gösteren lokal ve ulusal bir evde bakım şirketi için organizasyon modeli sunularak, bu model doğrultusunda birimlerin görev tanımlan, bölümlerin işleyişleri ve birbirleri ile olan ilişkileri tammlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Longterm and loyal relationships established between enterprises and customers prove to be the key factor for enterprises to achieve a competitive advantage. Identifying customers, recognizing their demands and expectations and establishing reciprocal communication with them are the fundamental aspects for customer satisfaction. Customer and customer-oriented organization have the utmost importance for home care companies, which are established as consequences of novelties in Turkish health servies. Considering the significance of home care services within the health services system and its increasing share in the market, the key to success for home care companies is to locate the customer in the center of the enterprise and to meet all demands from this angle. In the research part of the study, a Customer Relationship Management based organization model is proposedfor a home care company operating locally and nationally. In parallel to this model, job descriptions of units, their functions and relations among departments are described. Ill