Limited şirket müdürlerinin hakları ve borçları
Rights and obligations of limited company directors
- Tez No: 981066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUVEYDA GÜLMİSAL AKKALE ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, şirketler hukuku alanında önemli bir yere sahip olan“Limited Şirket Müdürlerinin Hak ve Borçları”konusu, tüm yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun kabulüyle birlikte birçok yenilik yapılmıştır. Bu yeniliklerin başında limited şirketlerdeki“özden organ”ilkesinin terk edilmesi, bunun yerine“seçilmiş organ”ilkesinin benimsenmesi ile her şirket ortağının doğrudan doğruya müdür olduğu sistemden vazgeçilerek, müdürlerin seçim yoluyla belirlendiği bir sistemin öngörülmesi gelmektedir. Son değişikliklerle birlikte müdürler artık gerçek kişi, tüzel kişi veya üçüncü kişiler arasından seçilebilmektedir. Limited şirkette müdür veya müdürler yönetim ve temsil organı olarak, genel kurul ise karar organı olarak görev yapmaktadır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, limited şirketlerin faaliyetlerini düzenlerken, müdürler ve genel kurul hakkında önemli hükümler içermektedir. Bu çalışmada müdürlerin hakları, yükümlülükleri ve görevden alınmaları gibi temel başlıklar değerlendirilmiş olup, çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, limited şirketlerin temel özellikleri, limited şirketlerin zorunlu organları olan müdürler ve genel kurulun rolleri ve görevleri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'ndaki değişiklikler genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, limited şirketlerde hukuki sorumluluk ve bu sorumluluğu belirleyen ilkeler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, limited şirkette müdürlerin hakları ve borçları ile müdürlerin görevlerinin sona ermesi konuları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışma Karabük Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of“Rights and Obligations of Limited Liability Company Managers”, which has an important place in Corporate Law, has been examined in all aspects. With the adoption of the Turkish Commercial Code No. 6102, some updates have come into force. One of the updated regulations is the abandonment of the“ organ at the core principle”in limited liability companies and the adoption of the“elected organ principle”instead, and the abandonment of the system where each company partner is a natural manager and the adoption of a system where the managers are determined by election. With the recent amendments, directors may now be elected among natural or legal persons or third parties. In limited liability companies, the manager or managers; and are the management and representation body, and the general assembly is the decision-making body. The Turkish Commercial Code No. 6102 includes important provisions regarding managers and the general assembly while regulating the activities of limited liability companies. This study evaluates basic issues such as the rights, obligations and dismissal of directors. It consists of three main chapters. In the first part of the thesis, the basic characteristics of limited liability companies, the roles and duties of the managers and general assembly, which are the mandatory organs of limited liability companies, and the amendments in the Turkish Commercial Code No. 6102 are discussed in general terms. The second part explains legal liability in limited liability companies and the principles determining this liability. The third part discusses the rights and the termination of their duties in detail. This study was prepared as a master's thesis at Karabük University, Institute of Business Administration.