Alüminyum alaşımının ısıl işlemi
  1. Tez No: 14798
  2. Yazar: MUHSİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tez çalışması; alüminyum ve alüminyum alaşımlarının üzerinde uy gulanabilecek bir takım ısıl işlemleri ve elde edilebilecek sonuçları ihtiva etmektedir. Yapılan bu araştırmada alüminyum alaşımlarına uygun ısıtma ortamla rında (hava fırınları, tuz banyoları gibi), tavlama, stabilizasyon, homo- genleştirme, gerilme-giderme, çözündürme ve yeniden billurlaştırma gibi ısıl işlemler uygulayarak alaşıma, iyi elektrik iletgenliği, ısı iletgen- liği, mağnatik hassasiyet, yansıtıcılık ve iyi işlenebilirlik v.s. gibi özellikler kazandırılabilineceği görülmüştür. Alüminyum alaşımlarına uygulanan ısıl işlemlerin önemli bölümünü yaş landırma (çökeltme) ısıl işlemi oluşturmaktadır. Bu yaşlandırma ısıl işle mi neticesinde alüminyum alaşımına; iyi çekme dayanımı, akma dayanımı, ko- rozyona karşı dayanıklılık ve sertlik gibi yüksek mekanik özelliklerinin kazandırılabilineceği görülmüştür. Netice olarak ısıl işlem uygulanan alüminyum alaşımlarının bir takım olumlu mekanik özellikler kazandırılabilineceği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis preparing contains some results and applicatinable heat -..treat ments onto aliminium and its alloys. It's seen a few caractristics at/in this search such a good electrical con ductivity, heat conductivity, mechanic sensibility, reflectivity will be obtain ed to aliminium and its alloys by applying heat treatments these are tempering, stabilization, homogenization, stepdown trasformer, dissociating and crystaliza- tion in a good heat condition. The precipitate is the important part of the heat treatment applied to ali minium alloys. The precipitate at the end of the heat treatment make goin alimini um alloys some high mechanic caracteristics such a tensile strenght, flowing stre enght, endurence and hardness agains to corrosion. As a result, it's observed that aliminium alloys applied heat treatment will have soma positive mechanic caracteristics. II