Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez ve taşra örgütü yöneticilerinin tükenmişlik düzeylerinin iş doyum düzeylerine etkisi
The effects of the executives on job satisfaction in the General Directorate for Sports and Youth and its local branches
  1. Tez No: 148286
  2. Yazar: ÖZDEN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Spor yöneticiliği dünyada ve Türkiye'de oldukça yeni, fakat hızla gelişmekte olan bir iş alanıdır. Sağlıklı bir gelişme ancak, bilimsel araştırmalara dayandığı takdirde mümkündür. Bir spor yöneticisinin işiyle ilgili ihtiyaç ve isteklerinin karşılandığını algılaması, onun işine yönelik motivasyonunu artıracak, bununla birlikte üretkenliğini ve verimliliğini de yükseltecektir. Günümüzde spor alnındaki hızlı gelişmeler ve spora olan talebin giderek artması nedeniyle, bu alanda görev yapan yöneticilerin kendi sorumluluk alanları içinde başarılı olmaları beklenmektedir. Bu çalışma spor yöneticilerinin iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek, iş doyumu ve tükenmişliği etkileyen faktörleri saptamak, iş doyumu ile tükenmişlik ilişkisini incelemek üzere tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Merkez ve Taşra örgütünde görev yapan 262 spor yöneticisinden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak, Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) Maslach Burnout Inventory (MBI) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, tükenmişlik düzeyini etkileyen faktörler; medeni durum, yöneticilik konumları ve mesleki kıdemleri, İş doyumunu etkileyen faktörler, yöneticilik konumlan olarak saptanmıştır. İş doyumu ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişki incelendiğinde iş doyumunun, tükenmişlik alt boyutları arasında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmayla elde edilen bilgiler, veriler,tespit edilen bulgular ve değerlendirmeler; Gençlik ve Spor Teşkilatının günümüzün gelişen dinamiğine uygun yapısal değişim sürecini hızlandırmada yöneticilere yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Sport management is a new business interest growing rapidly in Turkey and all over the worl. Scientific motivation is an important factor in the area of development of sport management. Today, because of rapid devolepments in sport area and regular increament needs of sport activities, managers who work in this area are expected to be successful to their responsibilities. To determine the job satisfaction and burnout levels, the factors influencing these variables and the relationship between them, in a descriptive study. The sample consisted of 262 sport managers from the goverment, Maslach Burnout Inventory and Minnesota Satisfaction Questionnaire used data collecting. The factors influencing burnout were determined as marital status, managing position, Job percedences and the factor influencing, Jjob satisfaction is determined as managing positions. When the relationship between the job satisfaction and burnout levels were analyesed it was determined that job satisfaction is inversely correlated with the lower dimensions of burnout. Information about, data, findings and evaluations obtained through this study will guide the administrators in accelerating the process of change, fitting the present developing dynamics in the Organization of Youth and sport.