İlköğretim 6-7 ve 8. sınıf öğrencilerinin din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretiminden beklentileri ve tatmin düzeyleri (Sakarya örneği)
Primary school 6-8 grades students' expectations from the teaching of religious culture and morality and their level of satifaction
  1. Tez No: 148432
  2. Yazar: YÜKSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler İlköğretim, Öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretimi, Beklenti, Tatmin Düzeyi Bu araştırma, ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin, din öğretiminden beklentilerini ve mevcut öğretimden tatmin düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2002-2003 öğretim yılının II. yarıyılında Sakarya il merkezinde bulunan otuz dokuz resmi ilköğretim ve beş özel ilköğretim okulu içerisinden sistematik örnekleme yoluyla tespit edilen biri özel yedi okulun, 6-7. ve 8. sınıflarında okuyan kız ve erkek 694 öğrenciden oluşmaktadır. Araştirma bu öğrenciler üzerinde gözlem yürütülerek yapılmış, bu çerçevede, anket, görüşme, gözlem teknikleri kullanılmıştır. Bu şekilde toplanan verilerin istatistiksel işlemleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) bilgisayar istatistiksel paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin DKAB dersi ile ilgili beklentilerinin yüksek düzeyde olduğu, DKAB derslerinin zorunlu ders olarak okutulmaya devam etmesini istedikleri ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin DKAB dersi ile ilgili tatmin düzeylerinde ise, öğrencilerin DKAB derslerindeki îslâm Dini ile ilgili bilgileri ve DKAB dersleri için ayrılan haftada iki saatlik süreyi yeterli bulmadıkları görülmektedir. Öğrencilerin DKAB öğretmenleri ile ilgili beklentileri içerisinde, DKAB öğretmenlerinin dürüst ve adaletli olması en yüksek beklentiye ulaşan davranış olarak ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin DKAB öğretmeni ile ilgili tatmin düzeylerine ait sonuçlarda ise, DKAB öğretmenlerinin öğrencilerle iletişim kurma ve genel kültür konularında bilgi verme hususunda önemli eksiklikleri bulunduğu görülmektedir. DKAB öğretmenlerinin ders araç-gereçlerini kullanma konusunda da, çok büyük bir eksikliği olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin ders kitaplarından tatmin düzeyleri ile ilgili sonuçlardan, ders kitaplarında, öğrencilerin ihtiyaçları olan bütün konuların bulunmadığı, bazı gereksiz konular bulunduğu anlaşılmaktadır. Öğrencilerin DKAB ders programı içerisinde en çok ilgilerini çeken ve yetersiz olduğunu belirttikleri konular, Peygamberimiz, diğer peygamberler, dinî hikayeler, Allah, Ahiret, Cennet ve Cehennem olarak ortaya çıkmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY PRIMARY SCHOOL 6-8 GRADES STUDENTS' EXPECTATIONS FROM THE TEACHING OF RELIGIOUS CULTURE AND MORALITY AND THEIR LEVEL OF SATISFACTION Keywords Primary School, Teaching of Religious Culture and Morality, Expectations, Level of Satisfaction Teaching program, teacher, student, familiy and enviromental influence are the main factors that contribute a successful education, particularly Religious Education (RE). Among these factors, particular stress must be laid on the students. In addition to determining the characteristics of their growth and development and educating them accordingly, student's needs and expectation must be determined by asking themselves. In Religious Education too, student's expectations from RE, what they gain from the present program and what kind of change they suggest must be known in order to make a new plan. In making a new plan in RE, determining and developing its main principles, goals and the methods, searching 6-8 grades primary students' expectations and their level of satisfactions will be helpful for the planners. This study examines primary student's expectations from the course of Religious Culture and Morality, from its teacher and from its program; in which level these expectations are realised and what are the deficiencies. By analising the results, the study offers some suggestions for the future plan and developments. xiv