Statik ve aparat yardımıyla yapılan esneklik çalışmalarının verimliliği (Taekwondo örneği)
The productivity between static and with apparatu flexibility exercises (For instance Taekwondo)
- Tez No: 148439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Aparat, Taekwondo, Esneklik, Spagat, Statik Bu araştırmayla, ayak açma aparatıyla yapılan spagat oturuş yüksekliğini azaltmaya yönelik esneklik çalışmalarının verimliliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmaya, 14 - 15 yaş grubunda, daha önce spor yapmamış lise öğrencilerinden 20 kişi (erkek) katılmıştır (n = 10 Deney Grubu, n = 10 Kontrol Grubu). Deney ve Kontrol Grubu, 7 hafta süresince haftada 3 gün Taekwondo antrenmanı yapmıştır. Teknik çalışmanın yanında antrenman içine yayılan esneklik alıştırmalarını aynı sürelerde çalışmışlardır. Kontrol Grubu normal statik esneklik çalışması yaparken, Deney Grubu aynı çalışma tekniklerini ayak açma aparatı üzerinde uygulamıştır. Deney ve Kontrol Grubu' nun, ön test ve son test verileri sonucunda elde edilen değerlerinin istatistiksel analizi, Tek Örneklem Testi (One Sample Test), Eşleştirilmiş Grup T-Testi (Paired Sample Test) ve Bağımsız Grup T-Testine (Independent Samples Test) analiz yöntemi kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonrası Deney Grubu'nun Spagat Oturuş Yüksekliği ölçüm ortalamalarının, Kontrol Grubu'nun ölçüm ortalamalarından anlamlı ölçüde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p < 0.05). Sonuç olarak, 14 - 15 yaş grubunda Taekwondo'ya yeni başlayanların ayak açma aparatıyla yaptıkları esneklik çalışmalarının, statik yapılan esneklik çalışmalarından daha verimli olduğu gözlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PRODUCTIVITY BETWEEN STATIC AND WITH APPARATUS FLEXIBILITY EXERCISES (FOR INSTANCE TAEKWONDO) Keywords : Apparatus, Taekwondo, Flexibility, Spagat, Static We tried to bring up the effectiveness of the flexibility exercises concerning reducing the height of spagat setting with the foot opening apparatus 20 people (male) who have done a kind of sports and are at the age of 14-15 took part in this research (n=10 test groups, n=10 control groups). Test and control groups have trained Taekwondo for three days a week during seven weeks. Not only they did the technical exercises but also they did the flexibility exercises which were spread in the training at the same time. While the control group was doing a normal static flexibility exercise, the test group practiced the same exercise techniques on the foot opening apparatus. For the statistical analysis of the data gained after pre-test and post-test of the and the control group, one Sample Test, Paired Sample Test, Independent Samples Test methods were used.