Uzaktan eğitim ve Kara Harp Okulu için bir model önerisi
Distance education and a model for Land Force Academy (KHO)
- Tez No: 148569
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
113 ÖZ 21 nci yüzyıla girilen dönem itibari ile bilginin artması ve bilgi paylaşımının yüksek seviyelerde olması, kuşkusuz eğitime de faklı bir boyut kazandırmıştır. Eğitimde de, her alanda olduğu gibi, yöntemlerin ve koşulların değiştiği görülmektedir. Çağdaş eğitim, teknolojiden sınırsız faydalanarak, bireysel öğrenmeye dayalı ve toplumsal nitelik kazandıran ve süreklilik arz eden önemli bir unsura sahiptir. Bu unsur uzaktan eğitimdir. Bilgi aktarımına dayalı“bilgiyi odak noktası yapan”eğitim anlayışı günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. Buna TSK'nın yapısındaki ve teknolojideki gelişmeyi de eklersek KHO'nun değişmeye ilgisiz kalması imkansız görünmektedir. Kaynak tarama ve anket modeli esas alınarak yapılan araştırmanın amacı KHO Enstitüsünde verilen kursların bir kısmının TAFICS altyapısını sayesinde uzaktan eğitimle daha etkin ve verimli bir şekilde verilerek; tüm hedef kitlesinin uzaktan eğitim sayesinde kişisel ve mesleki gelişmelerinin devamlılığını sağlayacak bir çerçeve oluşturmaktır. Bu araştırma ile K.K.K. lığının eğitim hizmetlerinin temelini teşkil eden ve her konuda olduğu gibi eğitimde de önderlik vazifesini üstlenmiş olan KHO'nun, eğitimde de yeni teknolojilerden faydalanması kaçınılmaz olduğu gerçeği ile, mevcut eğitim sisteminin problemlerinin tespiti yapılmaya çalışılmıştır. KHO Enstitüsü yöneticilerin ve bu kurumdan hizmet almış\almakta olan personelin bu konuya bakış açılan tespit edilmiştir. Ülkemizin ekonomik imkanları göz önüne alındığında, altyapısı hazır olan, yeni bir ek maliyet getirmeyecek uzaktan eğitim modelinin, eğitimin merkezi olan KHO'nda uygulanmasıyla, eğitim hizmetlerinde tasarruf sağlanacağı ve daha etkili, daha hızlı ve daha verimli eğitim hizmetlerinin, coğrafi sınırlamalar olmaksızın, verilebileceği sonucuna varılmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilecek bilgilerle KHO Enstitüsü kurs hizmetlerinin nasıl olması gerektiği konusunda bir model geliştirilmiştir. Intranet tabanlı sunulacak olan model sayesinde, KHO'nda da, bazı kurumlarda olduğu gibi personele geleneksel eğitimin yanında uzaktan eğitim ile istenilen nitelikler kazandırılacaktır.114 Uzaktan eğitime ilişkin çalışma yapmak isteyen Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kişilere yardımcı olabilecek bir kaynak olarak katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra söz konusu kişilerin bireysel gelişimleri içinde yararlı olacaktır. Elde edilen veriler sonucunda, önerilen intranet tabanlı uzaktan eğitim modelinin sunduğu imkanlar sayesinde, oldukça etkili eğitim ve öğretimlerin gerçekleşebileceğini söylemek mümkündür. Özetle, İntranete bağlı eğitim ordusu gerçekleştiğinde zaman ve mekan engelleri ortadan kalkacak, kursiyerin her zaman bilgiye erişimi mümkün olacaktır. Kursiyerler gerekli beceri ve bilgileri edinmenin yanısıra iş hayatının ihtiyaçlarına hazır hale gelecek, araştırmacı olmaya özeneceklerdir. Bu sayede TSK' de“yaşam boyu öğrenim”gören personel sayısı artacaktır.
Özet (Çeviri)
115 ABSTRACT In the days that we get in 21. century, increase in knowledge and high level of knowledge sharness, give education different dimensions. In education, as in other areas, it has been seen that the methot and the conditions changed. Contemporary education, uses every part of technology, and have different qualities like, depending on personnal education, gaining social quality and offers continous element. This element is distance education. The education system which uses knowledge transfer had lost its duty. If we include devolepment in Turkis Armed Forces and technology, it can be seen that it is impossible for KHO to stay indifferent to changes. The aim of this research ( the searching source and inquiry model used in this research) is, by the help of TAFICS, to give distance education, to make it more active and make a concept in a frame. This research tried to establish the reality of using new technology and establish the problems of present education system KHO which is the basic of KKK education service and as in every subject of which had made its leading duty. KHO institute established the points of views of stuffs which took duty in KHO education system and which has taken duty from this institute. When we consider the economic capability of our country, the distance education system has a substructure and won't bring any economic problem. They reach to this conclusion: It would economize in economic system, it would make the education system more effectual, faster, and more productive. A new method had been developed by the informations that we had at the end of the research. By the help of the intranet based in KHO, like in some associations, beyond the traditional education, new qualities would be given to staff by the help of distance education. It will supplement the TSK staff and other foundation's staff. It will also help in personnal development. We can say that at the result of datum, by the help of the intranet base, it would give very effectual education. In summary, when education army is reached, time and place problem will disappear and it will be possible for the staff to reach the information whenever they116 want. The stuff, beyond the skill, they be ready for the needs of the life and they will learn to be researcher. By the help of this kind of person which see“education in whole life”will increase in TSK.