Karşılaştırmalı Türk-İran sosyal güvenlik sistemleri
Comparison of Turkish-İranian social security systems
  1. Tez No: 149093
  2. Yazar: YEŞİM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
TEZ ÖZETİ Bu çalışmada, öncelikle sosyal güvenlik sistemi bir bütün olarak ele alınıp, Türkiye ve jran'ın sosyal güvenlik -sistemlerinin tarihsel gelişimi anlatılarak genel yapısı ortaya konmuştur. Ayrıca iki ülkenin sosyal güvenlik sistemleri arasındaki farklar belirlenerek karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu karşılaştırmada sosyal güvenlik sistemi primli ve primsiz olmak üzere ikiye ayrılmıştır. İncelemelerin sonucunda Türk sosyal güvenlik sisteminde primli rejimi gerçekleştiren üç büyük sosyal güvenlik kurumunun mevcut olduğu saptanırken, İran sosyal güvenlik sistemini sağlayan iki kurumun var olduğu görülmüştür. Öte yandan primsiz rejim incelendiğinde, her iki ülkenin kurumları arasındaki yapısal ve işlevsel farklılıkların olduğu görülmüştür. THEStS SUMMARY In this study, the social security has primarily been dealt with as a whole, and then its general structure been put before by explaining the historical development of social securit systems in Turkey and İran. Furthermore, it has been tried to compare the security systems of both countries by determining their differences. Bythis comparison, the social security system has been parted in two as paid premium regime and contribution regime without premium. After examining, it has been found out that in Turkey there three big social security institutions applying paid premium regime while there are two in İran. On the other hand, when the contribution regime has been examined it has been found out that there are structural and functional differences in the institutions of both countries.
Özet (Çeviri)