Bazı topolojik süreklilikler ve ayrışımları
Some topological continuities and decompositions of them
- Tez No: 149607
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLHAN ASLIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET BAZI TOPOLOJİK SÜREKLİLİKLER VE AYRIŞIMLARI TURAN AYHAN, Yasemin Doktora Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gülhan ASLIM 13.02.2004, 23 sayfa Bu tezde, bir topolojik uzayın bazı koşullan sağlayan bazı alt kümeleri tanımlanmış ve bunlar B1, B2, B3 ccA ve aC aileleri olarak isimlendirilmiştir. Bu ailelerin birbirleriyle ve bilinen diğer bazı ailelerle olan ilişkisi incelenmiştir. Bu aileler yardımıyla Bı, B2, B3, aA ve aC süreklilikler tanımlanarak, süreklilik, a-süreklilik ve A-sürekliliğin ayrışımları verilmiştir. Bazı özel uzaylarda bu sürekliliklerden hangilerinin birbirine denk olduğu araştırılmıştır. Ayrıca, bu sürekliliklerden bazılarının bir topolojik uzaydan özel bir topolojik uzaya tanımlandığında nasıl bir özellik sergiledikleri incelenmiştir. Anahtar sözcükler : a-küme, A-küme, İ5ı-küme, i^-küme, i^-küme, aA- küme ve aC-küme
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT SOME TOPOLOGICAL CONTINUITIES and DECOMPOSITIONS of THEM TURAN AYHAN, Yasemin The thesis of doctorate, Mathematics Department Supervisor : Prof. Dr. Gülhan ASLIM 13.02.2004, 23 pages In this thesis, some subsets which provide some conditions of a topological space are defined and named as B\, B2, £3, aA and ccC families. The relationships between these families and some other familiar families are studied. With the help of these families, B\, B2, £3, aA and aC continuities are defined and the decompositions of continuity, a-continuity and A-continuity are given. It is researched that which one of these continuities are equal to each other in some specific spaces. Moreover, it is studied what properties have some of these continuities when they are defined from one topological space to a spesific topological space. Key words : a-set, A-set, #i-set, 52-set 2?3-set aA-set and aC-set