Cryptolaemus montrouzierinin Anagyrus pseudococci ile parazitlenmiş planococcus türleri üzerindeki beslenme davranışı
Feeding behaviour of Cryptolaemus montrouzieri on parasited planococcus species by Anagyrus pseudococci
- Tez No: 149821
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KILINÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmada Anagyrus pseudococci Girault (Hymenoptera: Encyrtidae) tarafından parazıtlenmiş iki-dört-altı-sekiz-on gün yaşlı Planococeus citri Risso (Homoptera: Pseudococcidae) ve Planococeus ficus (Homoptera: Pseudococcidae) bireyleri, Cryptolaemus montrouzieri Mulsant (Coleoptera: Coccinellıdae) larvalan ile yedi-on gün yaşlı ergin dişi ve erkeğine av olarak verilmiştir. Denemeler 28±1 °C ve % 60-70 nem koşullarında yapılmıştır. Denemelerde 18 gün yaşlı Planococeus citri ve 21 gün yaşlı Planococeus ficus bireyleri kullanılmıştır. Denemelerde C. montrouzieri'nin iki-dört gün yaşlı parazitli unlubitlerle beslendiği ancak altı-sekiz-on gün yaşlı parazitli unlubitlerle neredeyse hiç beslenmediği gözlenmiştir. Sonuç olarak P.citri ve P. ficus'un iki doğal düşmanı eğer birlikte salınacaksa C. montrouzieri salımı A. pseudococci şahmından bir hafta sonra yapılmalıdır. Bu yolla C. montrouzieri' nin parazitlenmiş unlubitlerle beslenme olasılığı azaltılabilir.ANAHTAR KELİMELER : Cryptolaemus montrouzieri, Anagyrus pseudococci, Planococeus citri, Planococeus ficus, beslenme davranışı
Özet (Çeviri)
In this study, 2-4-6-8-10 days old Planococcus citri Risso (Homoptera: Pseudococcidae) and Planococcus fiats (Homoptera: Pseudococcidae) individuals parasited by Anagyrus pseudococci Girault (Hymenoptera: Encyrtidae) were given as prey to Cryptolaemus montrouzieri Mulsant (Coleoptera: Coccinellidae) larvae, 7-10 days old female and male adults. Experiments were conducted under 28±1 °C temperature and 60-70 % relative humidity conditions. 1 8 days old P. citri and 21 days old P.ficus individuals were used. It was observed that C. montrouzieri fed on 2-4 days old parasited mealybugs but not on 6-8- 10 days old.In the all instars of the predator, 2-4 days old mealybug comsumption capacity was found in different with healty indivuals comsumption capacity.Key Words : Cryptolaemus montrouzieri, Anagyrus pseudococci, Planococcus citri, Planococcus ficus, feeding behaviour