Temelike ve spacelike eğrilerinin karakterizasyonları
Characterization of the timelike and spacelite curves
  1. Tez No: 149974
  2. Yazar: MEHMET ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN HÜSEYİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada timelike ve spacelike eğrilerin küresel olma şartları incelenir. Öncelikle Rj Minkowski 3-uzayındaki timelike ve spacelike eğrilerin, Frenet formüllerine, eğrilik ve burulmalarına bağlı olarak Lorentziyen küre ve hiperbolik küre üzerinde kalma şartları verilir. Daha sonra da dual Frenet formüllerine ve dual eğrilik ve burulmalara bağlı olarak, dual timelike ve spacelike eğrilerin, dual Lorentziyen birim küre ve dual hiperbolik birim küre üzerinde kalma şartları verilir. Ayrıca her iki durum için de integral karakterizasyonları incelenir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the conditions to lie on the sphere of timelike and spacelike curves are investigated. Firstly, the conditions to lie on the Lorentzian and hyperbolic spheres of the timelike and spacelike curves in the Minkowski 3- space Rf are given by means of Frenet formulae, its curvature and torsion. Later, the conditions to lie on the dual Lorentzian unit sphere 5,2 and dual hyperbolic unit sphere Hi of dual timelike and spacelike curves are given by means of dual Frenet formulae of the striction line of a ruled surface of Rf, its curvature and torsion. Furthermore, for two conditions, the integral characterizations are obtained.