Konvansiyonel ve sayısal floroskopi sistemlerinde görüntü kalitesi ve hasta dozlarının ölçülmesinde standart protokollerinin çıkartılması
Establisment of standart protocols for measurement of image quality and patient doses in conventional and digital fluoroscopic systems
- Tez No: 150025
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONVANSİYONEL VE SAYISAL FLOROSKOPİ SİSTEMLERİNDE GÖRÜNTÜ KALİTESİ VE HASTA DOZLARININ ÖLÇÜLMESİNDE STANDART PROTOKOLLERİNİN ÇIKARTILMASI Ercan GÜÇLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan BOR Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel ve sayısal floroskopik X-ışın sistemlerinde hasta dozu ve görüntü kalitesinin ölçülmesinde standart protokollerin çıkarılmasıdır. Floroskopik X-ışın sistemlerinin kalite kontrolü konusunda referans bir kaynak hazırlanmıştır. Bu amaçla belirlenen yöntemlere ait kuramsal bilgiler verilmiş ve floroskopik X-ışın sisteminin teknik parametreleri ölçülmüştür. Çalışmada, on adet floroskopik X-ışın sisteminde kalite kontrol testleri gerçekleştirilmiştir. 2004, 97 sayfa ANAHTAR KELİMELER : X-ışını, floroskopi, kalite kontrol, hasta dozu, görüntü kalitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ESTABLISHMENT OF STANDARD PROTOCOLS FOR MEASUREMENT OF IMAGE QUALITY AND PATIENT DOSES IN CONVENTIONAL AND DIGITAL FLUOROSCOPIC SYSTEMS Ercan GÜÇLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Doğan BOR The purpose of this study is to establish standard protocols for the measurement of patient doses and image quality in conventional and digital fluoroscopic X-ray systems. Reference guide book about the quality control protocols of fluorscopic X-ray systems have been prepared. The related theory specific to each technique is given, and technical parameters of fluoroscopic x-ray systems have been measured. Ten fluoroscopic X-ray systems quality control tests have been carried out through the study. 2004, 97 pages Key Words : X-ray, fluoroscopy, quality control, patient dose, image quality