Ankara kenti spor komplekslerinin incelenmesi
Investigation of sports complexes in the city of Ankara
- Tez No: 151052
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜKERREM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İSİOSZ, ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİ SPOR KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ İlke ESASİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN Araştırmada Türkiye koşullarında spor komplekslerinin yaygın ve etkin kullanımına yönelik planlama, programlama ve tasarlama süreçlerini tanımlamada kuramsal temelin belirlenmesi, kentsel nüfusun bugünkü ve gelecekte ortaya çıkacak spor tesisi gereksiniminin karşılanması için öneriler getirilmiştir. Spor kompleksleri ile ilgili sağlıklı bir standart oluşturulması için spor tesislerinin ayrı düşünülmemesi, kent fiziksel planlarının lejantında ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma kapsamında Ankara kentinde yer alan kullanıcıya yönelik spor kompleksleri kapasite, planlama, programlama, tasarım açısından değerlendirilmiş, bu doğrultuda gündeme gelen sorunlara yer verilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. 2004, 92 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ankara, Spor, Spor kompleksleri, Spor tesisleri, Ankara ve Spor
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF SPORTS COMPLEXES IN THE CITY OF ANKARA İlke ESASİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. MOkerrem ARSLAN In this research, effective and common use of the sports facilities are defined through planning, programme and design at Turkey's conditions. Some suggestions are developed for fulfilling the current and future demand for sports facilities of the urban population. Finally, sports facilities shall not be taken apart from the urban planing and must be considered in the urbanization process to constitute a reliable standart for the sports facilities. In the extent of this research, the sports facilities in Ankara are considered according to their capacity, planning, programme, desing therefore some solutions are offered for the problems which are noticed during the process. 2004, 92 pages KEY WORDS: Ankara, Sports, Sports complexes, Sports facilities, Ankara and Sports