Metropoliten kent yönetiminde iletişim ve eşgüdümün bilişim teknolojileri ışığında değerlendirilmesi: İstanbul örneği
An evaluation of communication and coordination within metropolitan urban management in the light of ict: İstanbul case
  1. Tez No: 152308
  2. Yazar: ULAŞ AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Dünya nüfusunun yoğunlaştığı buna paralel olarak finans, bilişim ve üretici hizmet sektörünün mekansal olarak yoğunlaştığı metropoliten kentler aynı zamanda yönetim işlevinin de merkezi konumundadır. Metropoliten ölçek, kent ölçeği ile bölge ve ulusal ölçek arasında bir ara kesit oluşturmaktadır. Mekansal planlama ve mekansal yönetimin iç içe olduğu arakesit metropoliten kentlerdir. Bu yüzden dünyanın farklı metropollerinde özel yönetim biçimleri uygulanmaktadır. Metropoliten kentlerde tek ve evrensel bir yönetim modeli olmadığı gibi kentlere özgü sosyal ve kültürel özellikler ile bu özelliklerde zamana bağlı olarak ortaya çıkan değişim, kentsel yönetimin kültür ve biçimlerine etki etmektedir. Bu çalışma şehircilik ve bölgesel planlama disiplini perspektifi ile metropoliten kent planlamasının ana belirleyeni olan metropoliten kent yönetimi sürecinde yönetimin organizasyon boyutuna odaklanmıştır. Sosyoloji biliminin konusu olan iletişim ve organizasyonel iletişim ile yönetim bilimlerinin konusuna giren organizasyonel eşgüdüm kavramlarının kentsel yönetim modeli üzerinde incelenmesi amacıyla bu alanlardaki kuramsal ve kavramsal çalışmalardan yararlanılmıştır. İstanbul örneğinde metropoliten kent yönetimi organizasyonu 1984 yılında uygulamaya geçen büyükşehir belediyesi modelidir. Bu modelin organizasyonel gelişimi, mekansal planlama belirleyeni çerçevesinde analiz edilmiştir. Bilişim teknolojilerinin organizasyonel iletişim ve buna bağlı eşgüdüm süreçlerine olan etkileri örnek alanda ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ve uzun yıllardır bir çok bilim insanı ve uygulamacı tarafından dile getirilen eşgüdüm sorunlarının çözümüne yardımcı olacak daha kapsamlı çalışmaların gerçekleştirilmesi için bir ön çalışma niteliğindedir. Çalışmada varılan sonuçlardan biri; istanbul'da metropoliten kent yönetim modeli olarak uygulanmakta olan büyükşehir belediyesinde, planlama birimlerinin yönetsel eşgüdüm stratejilerine uygun olarak süreç içinde yönetsel olarak bir araya gelmesine karşın büyüyen organizasyon yapısı ve departmanlaşma sonucu eşgüdüm sorunlarındaki artıştır. Buna karşılık süreç içinde eşgüdüm faaliyetlerinin bilişim teknolojileri eksenli olarak uygulanmakta olduğu anlaşılmıştır. Bu alanda bilişim teknolojileri kullanımının rasyonel olarak gerçekleşmesi halinde hem planlama faaliyetlerindeki eşgüdüm sorunun teknik boyutları, hem de büyükşehir belediyesindeki diğer birimler ile ilgili yönetsel iletişim sorunları artan organizasyon büyüklüğüne rağmen azabilecektir. Bilişim teknolojileri eksenli eşgüdüm çalışmalarının sonuçlan metropoliten kentte yaşayanlara hizmetlerin elektronik ortamda sunulması (e-belediye) için gerekli bilgi altyapısının hazırlanmasına katkıda bulunacaktır. Sonuç olarak teknolojik gelişmeler değişen ihtiyaçlar çerçevesinde uyarlanabilirliği ölçüde anlamlı olmaktadır. Bu ise büyük ölçüde değişen şartlara göre kendini yenileyebilen, öngörü sahibi yönetim kültürü ile ilgilidir. XI
Özet (Çeviri)
AN EVALUATION OF COMMUNICATION AND COORDINATION WITHIN METROPOLITAN URBAN MANAGEMENT IN THE LIGHT OF ICT: ISTANBUL CASE SUMMARY Metropolitan cities all over the world are localities where high density population live and producer services like finance and ICT investments' spatially concentrate. They are as well, the centers of both administrative and managerial functions. Metropolitan scale is an intermediate level between urban, regional and national scales. At the same time the scale of metropolis has an international characteristics that can be related with cultural, artistic and economic activities' within itself. This intersectionalism is also between spatial planning and spatial management. For that reason, different special management models has been implemented in different metropolitan cities worldwide. There is no unique and international model for spatial management for metropolitan cities. The transformation of local cultural differentiations and social diversites reflect the urban managerial culture and forms. This study is focused on organizational issues in metropolitan management processes, the main determinant of metropolitan planning through the perspective of urbanism and regional planning disciplines. Research for the effects of communication and specially organizational communication (topics of sociology) and organizational coordination (topic of administrative and managerial sciences) on urban management models, is based on both conceptual and theoretical issues in these areas. In Istanbul case, the metropolitan urban management model has being implemented since 1984 as a metropolitan municipality model. The organizational development of this model is tried to be analysed in the frame of spatial planning determinant. The impact of ICT on organizational communication and coordination processes are tried to be worked in this case. Actually this study can be assesed as a pre-study helping for realisation of integrated studies about coordination problems, many scientists and practitioners mention for many years. As a result of the study it can be said that, during the units related with spatial planning have been joining together as a managerial coordination strategy (which is a positive issue), need for coordination between units have been increasing as a result of depatmentalisation and increase in organization size and structure. Nevertheless, it is observed that the coordinative mechanisms have been implemented in the light of ICT within the planning activities. If the ICT implementations for coordination realized rationally, the outputs of this process would have plural solutions. These are the technical aspects of coordination activites within the spatial planning and for managerial communication problems between the other units of metropolitan municipality in response to the inceasing size of the organization. Meanwhile, outputs of these process could be inputs for preparing informational infrasturucture for e-municipality activities at the same time. As a result, if the technological development will not applied for changing needs, it is not meaningful for its own. And this issue is totally related with a managerial culture, that should have a vision to revitalise itself within chancing conditions. xii