İşletmelerde eğitim ihtiyaçlarının sayısallaştırılması
Quatification of training needs in organizations
- Tez No: 152381
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İŞLETMELERDE EGITIM İHTİYAÇLARININ SAYISALLAŞTIRILMASI ÖZET Organizasyonlar için, yüksek performansla çalışarak; hızlı değişimler, küreselleşme ve yüksek rekabet koşullarında başarıyı yakalamak ve yaşamlarını sürdürmek mümkündür. Bir organizasyonun performansı çalışanlarının performansına bağlıdır. Bu nedenle, çalışanlar da kendi işlerini yüksek performansla yerine getirmelidir. Bu durum, personelin bilgi ve becerilerini sürekli olarak geliştirmesini ve organizasyonun da bu gelişimi desteklemek için uygun koşullan yaratmasını gerektirir. Bu ihtiyaç, İnsan Kaynaklan Departmanlannı eğitim ve geliştirme faaliyetlerine odaklanmaya zorlar. Faaliyetler genel olarak üç safha içerir: Eğitim İhtiyaçlannın Belirlenmesi, Eğitim Programlarının Geliştirilmesi ve Eğitimin Değerlendirilmesi. Bu çalışma, özellikle ilk safha ile ilgili bilgi sunacaktır. Organizasyonlar tarafından geliştirilen eğitim programlan kendi çalışanlanna uygun olmalıdır. Aksi takdirde, etkin bir sonuç alınamaz. Öyleyse, ilk adım personelin ihtiyaçlarının analiz edilmesi ve bu ihtiyaçlan karşılayacak eğitim programlanılın geliştirilmesidir. Eğitim ihtiyaç analizleri, organizasyon ve çalışanlannın performansı ile ilgili görüş sunan bir süreçtir. Amacı, eğitimin, çalışma performansını ne şekilde geliştirdiğini belirlemektir. Süreç, organizasyonel, görev ve kişi analizleri ile“ne tip bir eğitim, ne zaman, nerede, neden ve kime verilmeli, eğitimden sonra ne gibi değişiklikler bekleniyor”gibi sorulara cevap verir. Bu analizlerin yardımıyla, katılımcılara! eğitim öncesi becerileri ile eğitim sonrası becerileri karşılaştrnlabilir. Bu karşılaştırma İle de, bir eğitim sonucu olarak, maliyet azalması yada değer artışını göstermek mümkündür. ıx
Özet (Çeviri)
QUANTIFICATION OF TRAINING NEEDS IN ORGANIZATIONS SUMMARY It is possible for the organizations to be successful and continue their life in the conditions of high competition, rapid change ve globalization, just by working with high performance. The performance of the organization depends on the performance of its employees. So, also the employees should perform their jobs at a high level of performance. This requires the employees develop their knowledge, skills and abilities continuously and the organization should create the convenient conditions to support its employees development. This need forces Human Resources Departments to focus on training and development activities. These activities generally include three stages as Identifying Training Needs, Developing Training Programs and Evaluation of Training. This study involves especially the first stage that is Identifying Training Needs. Training programs developed by the organizations should be convenient for the employees otherwise, they will not be effective. So, initially needs of the employees should be analyzed and effective training programs should be developed to meet these needs. Training need analysis is a process of taking an overview of the performance of the organization and employees. Its purpose is to identify how training can improve the performance. It answers the questions“what kind of training, where (in which area), when and why it is conducted, for whom it is conducted and what changes are expected after the training”by conducting some analyses such as organizational, task and person analysis. By the help of these analyses, the skills of the trainees before the training (pre- measure) can be compared with the skills of the trainees after the training (post- measure). And with this comparison, it is possible to demonstrate the cost savings or value added as a result of training.