Bazı piridin sübstitüe piridin türevlerinin asitlik ve bazlıklarının kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum chemical studies on acidity and basicity of some pyridine substitüted pyridine derivatives
  1. Tez No: 168105
  2. Yazar: MÜGE SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, piridin sübslitüe piridir» türevlerinin asillik ve buzlukları kuantum kimyasal yöntemler kullanılarak bulunmuş ve bu yöntemler ile elde edilen değerler arasındaki uyum araştırılmıştır. AMI ve PM3 yöntemleri ile hesaplanan pKa değerleri arasında iyi bir uyum olduğu saptanmıştır. Protonlarıma mekanizmalarının incelenmesi sonucunda, çalışılan tüm moleküllerde ilk protonlanmanın esas piridin halkasının azotu üzerinden gerçekleştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the acidity and basicity of some pyridine substituted pyridine derivatives were investigated by quantum chemical calculation methods. A possible correlation between the AMI and PM3 calculated results was searched and an acceptable paralellism between the AMI and PM3 calculated pKa values was observed. The search for protonation machanism revealed out that the center of protonation is, for alimoieculs under study, nitrogen atom of the main pyridin ring.