Substitution kinetics of the pentacarbonylbis (trimethylsilyl) ethynetungsten (0) with triphenylbismuthine
Pentakarbonilbis (trimetilsilil) etintungsten (0) kompleksinin trifenilbizmutin ile yer değiştirme kinetiği
  1. Tez No: 153420
  2. Yazar: ERCAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
oz PENTAKARBONİLBİSCnaMETİLSÎLİL)ETÎNTUNGSTEN(O) KOMPLEKSİNİN TRİFENİLBİZMUTİN İLE YERDEĞİŞTİRME KİNETİĞİ Bayram, Ercan Yüksek Lisans, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Saim Özkar Haziran 2004, 60 sayfa Pentakarbomlbis(trimetilsilil)etintungsten(0), W(CO)5(r)2-btmse), ile trifenilbizmutin, Bİ03, tepkimeye girerek tek ürün olan pentekarboniltrifenilbizmutintungsten(O), W(CO)s(Bi03), kompleksim verir. Btmse'nin Bİ03 ile yerdeğiştirme kinetiği nicel FT-IR Spektroskopisi ile incelendi. Başlangıç kompleksi, hekzakarboniltungsten(O), W(CO)ö ile fazla miktardaki btmse'nin n-hekzan içindeki fotokimyasal tepkimesi ile hazırlandı ve FT-IR ve vıNMR Spektroskopileri ile tanımlandı. Yerdeğiştirme tepkimeleri siklohekzan çözeltisi içinde, gözlenen hız sabitinin giren ve çıkan ligand derişimlerine bağlı olarak değişimini gözlemek için değişik giren ve çıkan ligand derişimlerinde ve ayrıca, aktivasyon entalpisi ve aktivasyon entropisini hesaplamak için değişik sıcaklıklarda gerçekleştirildi. Başlangıç kompleksi, W(CO)5(ti2-btmse), ve ürün, W(CO)5(Bi03), için CO- gerilme titreşimlerine ait molar soğurma katsayısı hesaplandı. Nicel IR- spektroskopisi ile toplam madde miktarında önemli bir azalma olmadığı görüldü (madde dengesi). Çok az miktardaki W(CO)6 oluşumu, ürünün bozunmasından kaynaklanmaktadır. Kinetik verilerin değerlendirilmesinden önerilen mekanizmada btmse ligandımn başlangıç kompleksinden ayrılması ve çözücü kompleksi oluşumunun hız belirleyen basamak olduğu görüldü. Buna göre, tepkimenin mekanizması aynşmalı mekanizmadır. Aktivasyon entropisinin yüksek artı değeri (AS*) ve aktivasyon entalpisinin (AH*) yüksek olması da aynşmalı mekanizmanın işaretidir. Anahtar Kelimeler : Yerdeğiştirme kinetiği, tungsten, karbonil trifenilbizmutin, bis(trimetilsilil)etin. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUBSTITUTION KINETICS OF THE PENTACARBONYLBIS(TWMETHYLSILYL)ETHYNETUNGSTEN(0)WITH TRIPHENYLBISMUTHINE Bayram, Ercan MS., Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Saim Özkar June 2004, 60 pages The reaction between pentacarbonylbis(trimethylsilyl)ethynetungsten(0), W(CO)5(r|2-btmse), and triphenylbismutiüne, Bİ03, yields pentacarbonylMphenylbismuthinetungsten(O), W(CO)s(Bi03), as the sole product. The kinetics of the substitution of btmse by Bİ03 was studied by means of quantitative FT-IR Spectroscopy. The starting complex was prepared photochemically from hexacarbonyltungsten, W(CO)6, in the presence of excess btmse in n-hexane and IVidentified by FT-IR and NMR Spectroscopies. The substitution reactions were performed in cyclohexane solutions at different concentrations of both leaving and entering ligand to observe the dependence of observed rate constant, kot», on the concentration of entering and leaving ligands and also, at different temperatures to evaluate the activation enthalpy (AH**) and the activation entropy (AS*). The IR extinction coefficients for CO stretching were determined for both the starting complex W(CO)5(T|2-brmse), and the product W(CO)5(Bi03). Quantitative IR Spectroscopy does not show any significant reduction in the total amount of substance (material balance). Formation of W(CO)6 (in small amount) was attributed to the decomposition of the product, W(CO)sBi03. From tiie evaluation of kinetic data, a mechanism was proposed in which the rate determining step is the cleavage of btmse ligand from the starting complex, W(CO)5(r|2-btmse) and the formation of solvated complex, W(CO)s(solvent). Thus, the reaction is essentially dissociative. The large positive value of activation entropy (AS*) and large value of activation enthalpy (AH*) are indicative of a dissociative mechanism. Keywords : Substitution kinetics, tungsten, carbonyl, triphenylbismutiiine bis(trimethylsilyl)ethyne.