Elektroerezyon tezgahı dizaynı ve imalatı
Desing and manufacturing of electro discharge machine (EDM)
  1. Tez No: 154305
  2. Yazar: CENK ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Elektroerezyon tezgahlarının çalışma prensipleri ve parametreleri incelenmiş ve bu incelemelere göre bir EDM tezgahının dizaynı ve imalatı gerçekleştirilmiştir.Bunu yaparken elektroda hareket step motor ile verilmiştir.İş parçasıyla arasındaki gerilime göre bu hareketin kontrolü yapılmıştır.İşleme esnasında iş parçasıyla elektrod arasındaki gerilim 70V civarlanndadır.Ana güç kaynağından gelen 70V ile elektrod ve iş parçası arasındaki gerilim opamp vasıtasıyla karşılaştırılarak bu karşılaştırılma sonucu elektrodun hareketi kontrol edilmiştir.Elektroerezyonun diğer parametrelerinden biri olan işleme frekansı güç devresindeki kondansatörlerin değerleriyle elde edilmiştir.Tezgahın imalatı için gereken mekanik hesaplamalar yapılmış ve tezgahı oluşturan parçaların teknik resimleri hazırlanmıştır. Sonuç olarak imal edilen bu tezgahta deneyler gerçekleştirilerek birim zamanda kaldırılan metal miktarı bulunmuştur.Dielektrik sıvının temizliğinin işlemi nasıl etkilediğide gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Elektroerezyon tezgahı dizaynı ve imalatı, elektroerezyon parametreleri, EDM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EDM machines working systems and parameters has been examined and according to this examination an EDM machine was designed and manufactured. At this designe the motion was gived to electrod by step motor and the motion was controlled with a voltage between electrode and working part. The voltage is about 70V between working part and electrode. The 70V which comes from the main source and the voltage which is between electrod and working part has been compared by opamp. Result of mis comparison the motion of electrod was controlled. Maclaining frequency was got from capasitors on the power circuit which is one of the parameters of the EDM. The calculations have been done and the technical drawings have been drawned which was necessary for manufacturing of mis machine. At the end of mis working on the manufactured machine, while some experiments was doing removed metal quantity was founded.Also we saw how the cleaning of dielectric liquid effects macMning. Keywords : Design and manufacturing of EDM machine, EDM parameters,EDM XI