Kömür sobasının üstten ve alttan beslemeli yakılarak emisyonlarının karşılaştırılması
Comparison of the emissons of the coal stoves fed from the top and the bottom
  1. Tez No: 154419
  2. Yazar: ENGİN ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETEM SAİT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Başta insanlar olmak üzere, tüm kara canlıları için, kendisiyle temasının kaçınılmaz olması nedeniyle, hava kirliliği çevre sorunlarının başında yer almaktadır. Bu çevre sorunun giderilebilmesi veya azaltılabilmesi için pek çok çalışmalar yapılmış, sonuçta kullanılan tekniğe ve kararlılık niyetine bağlı olarak başarı da sağlanabilmiştir. Hava kirliliğinin nedenlerinden birisi de, kışın ısınmak için kullanılan kömür sobalarından kaynaklanan kirliliktir. Özellikle doğalgazın bulunmadığı yerleşim merkezlerinde, ekonomik nedenlerden dolayı kömür sobalarının kullanımı yaygındır. Kömür sobalarında, çoğunlukla yanlış yakma tekniklerinden dolayı, olması gerekenden daha fazla kirletici gaz yoğunluğu ve partikül madde oluşmaktadır. Alınabilecek basit yöntemlerle bu emisyon yoğunluklarının en aza çekilebilmesi mümkündür.Bu çalışmada, hava kirliliğini azaltabileceği düşüncesiyle, üstten beslemeli bir kömür sobası, bir takım ek mekanizmalar ile alttan beslenmeli duruma getirilmiş, böylece her iki durumda da çıkan baca gazı emisyonları karşılaştırılarak, çevre üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Deneylerde yakıt olarak linyit kömür kullanılmıştır. Baca gazı emisyonlarından da partikül madde, karbon monoksit (CO), azot oksit (NOx) ve kükürt dioksit (SO2) değişimleri incelenmiştir. Toplam partikül madde emisyon miktarı alttan beslemede büyük ölçüde azalmış ve üstten beslemede Ringelmann skalasına göre 6 dereceye kadar çıkan partikül madde değişimi alttan beslemede en yüksek 4 dereceye çıkmıştır. Karbon monoksit (CO) emisyonu alttan beslemede %20'lik bir azalma gösterirken, azot oksit (NOx) ve kükürt dioksit (SO2) emisyonlarında önemli bir fark gözlenmemiştir. Sonuçta, kömür sobalarında alttan besleme ile yakma işleminin hava kirliliğinin azalması yönünde, özellikle partikül madde üzerine, önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu tip sobaların kullanımının tercih edilmesi gerektiği düşünülmektedir.Anahtar Sözcükler : Hava Kirliliği, Yanma, Kömür, Kömür Sobası
Özet (Çeviri)
Air pollution is the principal environmental problems because, human beings and all the land creatures inevitably need and touch it. To eliminate or minimize these environmental problems, lots of studies have been done and been successful to a degree depending on the technique used, and determination. One of the sources of air pollution is the emission of the coal stoves used for heating in winters. Coal stoves are widely used especially where there is not natural gas facility and where people can spend less money for heating. Due to wrong burning technique, there becomes much more pollutant gas density and particulate matter than it could have been. It is possible to reduce these emission densities by taking simple precautions.In this study, a coal stove which is fed from the top was modified by some additional equipment and became feedable from the bottom, then chimney gas emissions of these two kinds of stove were compared and their effects on the environment were investigated. Lignite coal was used in the experiments. Particulate matter, carbon monoxide (CO), nitrogen oxide (NOx) and sulfur dioxide (SO2) changes in the chimney gas emissions were investigated. According to the Ringelmann scale, total particulate matter emission of the stove fed from the top, was at a maximum of 6, while it reached a maximum of 4 for the stove fed from the bottom. Carbon monoxide (CO) emission was reduced 20 % for the latter one, nitrogen oxide (NOx) and sulfur dioxide (SO2) emissions were not changed significantly. As a result, it was determined that in coal stoves, coal feeding from the bottom has a significant effect on especially the particulate matter. Thus this kind of stoves should be preferred to use.Key Words : Air Pollution, Combustion, Coal, Coal Stove