A decision support system for audits ISO 9001:2000
ISO 9001:2000 denetlemeleri için bir karar destek sistemi
  1. Tez No: 154699
  2. Yazar: BÜLENT ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSELİ GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
oz ISO 9001 :2000 DENETLEMELERİ İÇİN BİR KARAR DESTEK SİSTEMİ ARTKAN, Bülent Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Tez Danışmanı: YrcL Doç. Dr. Günseli GÖRÜR Temmuz 2004, 138 sayfa ISO (Uluslararası Standard Organizasyonu) tarafından 15 Aralık 2000'de ISO 9000 revize edilmiş ve yayınlanmıştır. Revize edilmiş standartlar kendi gösteriminde“2000”olarak tanımlanmıştır. Bilinen üç standart ISO 9001: ISO 9002 ve ISO 9003 yeni ISO 9001:2000 standardı içinde birleştirilmiştir. ISO 9001:2000 standartları kalite süreçlerine yönelik bir sistemin kurulması, dökümante edilmesi ve kurulan bu sistemin sürekliliği için temel teşkil eder. Basitçe, bu standartlar temelinde yapılan tescil bir firmanın kalite gereksinimlerini minimum düzeyde karşıladığını, ve ayrıca bu süreçler sonucunda üretilen ürünün, getirilen hizmetin istenilen ISO 9001:2000 standartlarını karşıladığını belirtmektedir. Bu standartlarla birlikte kalite yönetim sisteminin sistematik bir biçimde tüm süreçlerinin firma içerisinde kontrol edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu süreçlerin özellikle büyük firmalarda standart gereksinimlerini karşılayıp karşılayamadığı konusunda geleneksel yöntemler çok etkili olmamakta ve zaman alıcı olmaktadır. Bu nedenle, denetçilerin denetleme sırasında kullanabileceği ve alacağı kararlara ışık tutabilen bir“karar destek sistemine”ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, ISO 9000:2000 sertifikasyonu için müracaat eden işletmeleri denetleyecek denetçiler için hazırlanan bir sistem tanıtılmaktadır.Bu çalışma aynı zamanda ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve sistemin basan ölçümü için, dış denetimin gerçekleştirilmesinde önceden gereksinim duyulan ve eksik değerlendirmeler için bir (GAP) analiz sistemi önermektedir. Eksik proses öğelerinin tanımlanması ve dökümante edilmemiş prosedürlerin belirli bir işleme tabi tutulması GAP analiz olarak adlandırılmaktadır. GAP analizin anlamı sistemdeki güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarmaktır. GAP analiz sistemi bilgi tabanlı bir sistem olarak geliştirilmiş ve C++ programlama dili bu sistemi geliştirmek için kullamlmıştn*. Tezin anahtar kelimeleri: ISO 9001:2000, Kalite ve Denetleme. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A DECISION SUPPORT SYSTEM FOR AUDITS OF ISO 9001 :2000 ARIKAN, Bülent M. Sc in Mechanical Eng. Supervisor: Assist. Prof. Dr. Günseli GÖRÜR July 2004, 138 pages ISO 9000 has revised and published on December 15, 2000 by International Organization for Standardization (ISO). The revised standards were identified by the“2000”in their designation. The familiar three standards ISO 9001, ISO 9002 and ISO 9003 have integrated into the new ISO 9001:2000. Auditors expect every organization to have the knowledge of process control techniques and systematically evaluate all processes to determine which should be controlled and how with the introduction of ISO 9001:2000. There are also many actionable and auditable requirements in ISO 9001:2000. It is a challenge for the auditors to audit companies by using conventional techniques. There may be a need for a decision support system that helps the auditor while he/she audits the companies. This thesis introduces such a system which provides the auditors a powerful tool for auditing companies that applied for ISO 9001:2000 certifications. The developed system can prepare and present all necessary reports (assessment, recommendation, audit, etc.) to different parties. The system can also be used as a pre-audit tool by the organizations. Several case studies are performed in order to present, test and prove the usefulness of the developed system. The results were evaluated. mThe aim of this study is also to propose a Data Base - Gauge Absence of Prerequisities (GAP) analysis system for the implementation of external audits for ISO 9001:2000 Quality Management System (QMS) and sucess measurement of the system. The process of identifying missing process elements or undocumented procedures has been called GAP analysis. Meaning of GAP analysis is to find strengthness and weakness of current position of system. The GAP analysis system has been developed on the base of data -base system and Borland C++ programming language has been used to develop this system. The keywords of the thesis: ISO 9001:2000, Quality and Auditing. IV