Zemin fiziksel parametreleri ile zemin yatak katsayıları arasındaki bağlantı ve zemin yapı etkileşiminde uygulama
The relation between soil physical parameters and modulus of subgrade reaction and application in soil structure interaction
- Tez No: 155054
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmanın esasını, öncelikle zeminin kayma direnci parametreleri olan kohezyon (c) ve içsel sürtünme açısının (O) belirlenerek, bu parametreler yardımıyla zemin taşıma gücünün bulunması ve taşıma gücü bağıntılarından hareketle zemin yatak katsayısının elde edilmesi oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak, elde edilen zemin yatak katsayısı gözönüne alınarak, elastik zemine oturan sürekli bir temel kirişi için örnek çözüm yapılmıştır. Çalışma tezi beş bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, temel zemini ve taşıma gücü hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, ilk olarak kayma direncinin ölçülmesinde kullanılan çeşitli laboratuar ve arazi deneyleri, zemin taşıma gücü teorileri, taşıma gücü hesabında kullanılan arazi deney yöntemleri, tabakalı zeminlerde, kayalarda ve şeve yakın inşa edilen temellerde taşıma gücünün hesaplanması ve yer altı suyunun taşıma gücüne olan etkisi incelenmiş ve ilk olarak Winkler tarafindan öne sürülen yatak katsayısı kavramı tanımlanarak, yatak katsayısının deneysel olarak tespit edilmesi, düşey ve yatay yatak katsayısı kavramlarının zeminin fiziksel parametreleri kullanılarak ampirik bağıntılarla elde edilişi ve yatak katsayısının derinlikle değişimi üzerine durulmuştur. Daha sonra, elde edilen yatak katsayısı kullanılarak, elastik zemine oturan kirişin, Winkler tarafindan önerilen, zeminin yaylardan oluştuğu kabulüne dayanan klasik yöntem ve yine Winkler hipotezi esasına dayanan elastik zemine oturan sonlu kiriş tesir çizgileri yöntemi ile çözümü üzerine durulmuştur. Üçüncü bölümde, kullanılan programlar hakkında genel bilgi verilmiş olup, dördüncü bölümde ise, geliştirilen Excel programı ile yatak katsayısı hesabı yapılmış ve ele alınan bir örneğin, sonlu kiriş tesir çizgileri ile analitik çözümü ve SAP 2000 programında statik analizi yapılarak, her iki yöntemde elde edilen M, Q, y kesit tesirleri sunulmuştur. Beşinci bölümü ise, çalışmanın bütününden çıkartılan sonuç ve öneriler oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kayma direnci, taşıma gücü, yatak katsayısı, elastik zemin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic point of this study is first to get cohesion (c) and angle of internal friction (0) of parameters of shear strength, with the help of these parameters, to get the bearing capacity of soil and to acquire the modulus of subgrade reaction. Then, with the modulus of subgrade reaction, it is to make solution of permanent footing beam on elastic soil. The study consists of five parts. In the first part, it has been given general information on soil footing and bearing capacity. In the second part, first some laboratory and field tests used in calculation of shear strength, theories of bearing capacity of soil, field tests techniques used in the calculation of bearing capacity, calculation of bearing capacity of ground water have been researched and first, the term by Winkler of“modulus of subgrade reaction”has been defined, and then it has been focused on getting the modulus of subgrade reaction in the test, horizontal and vertical modulus of subgrade reaction with the help of empirical relation and the change on modulus of subgrade reaction with depth. And then, with the help of modulus of subgrade reaction, it has been focused on the beam on elastic soil (by Winkler) and the solution with finite beam drawing technique. In the third part, it has been given general information on programmes used in, and in the forth part, modulus of subgrade reaction has been calculated with the developed Excel programme. An example has been taken and solved analytically with the finite beam effect drawings and analyzed in SAP 2000 programme. M, Q, y effects acquired in two techniques have been presented. In the 5th part, the result of the whole study and advice have been given. Key Words : Shear strength, bearing capacity, modulus of subgrade reaction, elastic soil.