Broilerlerden klasik kültürel yöntemelerle Salmonella izolasyonunda çeşitli yöntem modifikasyonlarının denenmesi
Modifications on the standard culture methods for the isolation of Salmonella from broiler
- Tez No: 155427
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN TEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
BROİLERLERDEN KLASİK KÜLTÜREL YÖNTEMLERLE SALMONELLA İZOLASYONUNDA ÇEŞİTLİ YÖNTEM MODİFİKASYONLARININ DENENMESİ Betül Vazgeçer ÖZ Bu çalışmada; klasik kültürel yöntemlerin çeşitli işlem aşamalarında modifikasyonlar yaparak broilerlerden Salmonella izolasyonunda yöntem duyarlılığının artırılması ve süresinin kısaltması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında; Türk Standartları Enstitüsü'nün TS 7438 nolu standardındaki klasik kültürel yöntem kullanılarak broiler deri örneklerindeki Salmonella ve beraberindeki rekabetçi flora üyeleri belirlenmiştir. API 10 S sistemi ile broilerlerden izole edilen toplam 155 adet izolattan 11 adedi Salmonella spp. olarak tanımlanmıştır. API 10 S sistemi ile Salmonella spp. olarak tanımlanan bazı izolatların API 20 E sistemi kullanılarak gerçekleştirilen testler sonucunda Hafnia alvei (3 adet), Citrobacter freundii (2 adet), Cit. braakii (1 adet), Enterobacter aerogenes (1 adet) ve Ent. cloacae (1 adet) ve 3 adedinin de Salmonella olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
MODIFICATIONS ON THE STANDARD CULTURE METHODS FOR THE ISOLATION OF SALMONELLA FROM BROILER Betül Vazgeçer ABSTRACT The aim of this study was to increase the sensitivity of method and decrease the detection time of Salmonella isolation from broiler by making some modifications on the standard cultural methods. In the first phase of the study; Salmonella and competitive bacteria of broiler breast skin samples were determined using the standard cultural method as described in the standard of Turkish Standard Organization with the number TS 7438. Totally 11 of 155 isolates from broiler were identified as Salmonella spp. using API 10 S identification system. Isolates identified as Salmonella spp. by API 10 S system were then identified as Hafnia alvei (3), Citrobacter freundii (2), Cit. braakii (1), Enterobacter aerogenes (1) and Ent. cloacae (1) and also Salmonella (3) using API 20 E identification system. The susceptibility rates of 61 isolates chosen from competitive bacteria to novobiocin (105 ug/mL), tergitol-4 (39 ul/mL) and erythromycine (30 ug/mL) were found as 79%, 49% and 33%, respectively.