Türkiye laminae (Coleoptera: Cerambycidae) faunası üzerine araştırmalar
The researches on of lamiinae (Coleoptera: Cerambycidae) in Turkey
  1. Tez No: 155708
  2. Yazar: SEMRA TURGUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Türkiye lamhnae (COleoptera: cerambycidae) faunasi üzerine araştırmalar (Yüksek Lisans Tezi) Semra TURGUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Bu çalışmada Lamiinae (Coleoptera: Cerambycidae) alt familyasına ait Türkiye'nin çeşitli illerinden 1931, 1937-1942, 1947, 1950, 1958-1959, 1961-1976, 1980, 1983-1984, 1987-1999, 2001-2003 yıllarında toplanmış olan toplam 622 örnek faunistik olarak incelenmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bunların 9 tribus, 18 cins, 53 tur, 10 alttüre ait toplam 63 takson olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan Dorcaılion fulvum ssp. canaliculatum (Fischer- YValdheim, 1823), Dorcadion cineriferum Suvorov, 1909, Helladia pretiosa ssp. fatima (Ganglbauer, 1884), ve Opsilia uncinata (Redtenbacher, 1842)Türkiye için yeni kayıttır. Coptosia sanda (Reiche, 1877), Phytoecia annulipes Mulsant, 1863, Phytoecia rufipes ssp. bangi Pic, 1897, Phytoecia rufipes ssp. latior Pic, 1895 ve Agapanthia detrita Kraatz, 1882 Türkiye için ikinci kayıttır. Agapanthia pannonica Kratochvil, 1985 Anadolu için yeni kayıttır. Çalışmada yer alan toplam 47 takson ise çeşitli iller için ilk defa bu çalışmada verilmektedir. Bunun yanı sıra incelenen taksonların Türkiye'deki yayılışları verilmiş ve yorumlanmıştır. Bilim Kodu : 230 Anahtar Kelimeler : Coleoptera, Cerambycidae, Lamiinae, Türkiye, Fauna Sayfa Adedi : 214 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDİKMEN
Özet (Çeviri)
THE RESEARCHES ON FAUNA OF LAMHNAE (COLEOPTERA: CERAMBYCIDAE) EV TURKEY (M. Sc. Thesis) Semra TURGUT GAZI UNIVERSITY EVSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT In this study, totally 622 specimens collected in the years of 1931, 1937-1942, 1947, 1950, 1958-1959, 1961-1976, 1980, 1983-1984, 1987-1999, 2001- 2003 in various provinces of Turkey are examined faunistically. On the results of identification of these specimens are determined totally 63 taxa belonging to 9 tribe, 18 genus, 53 species, 10 subspecies. Dorcadion fulvum ssp. canaliculatum (Fischer-Waldheim, 1823), Dorcadion cineriferum Suvorov, 1909, Helladia pretiosa ssp. fatima (Ganglbauer, 1884), and Opsilia uncinata (Redtenbacher, 1842) are the first record for Turkey. Coptosia sancta (Reiche, 1877), Phytoecia annulipes Mulsant, 1863, Phytoecia rufipes ssp. bangi Pic, 1897, Phytoecia rufipes ssp. latior Pic, 1895 and Agapanthia detrita Kraatz, 1882 are the second record for Turkey. Agapanthia pannonica Kratochvil, 1985 is new record for Anatolia. Also, totally 47 taxa among the examining taxa in this study are recorded for the first time from various provinces of Turkey. However, the distribution of examining taxa are given and interpreted. Bilim Kodu : 230 Anahtar Kelimeler : Coleoptera, Cerambycidae, Lamiinae, Turkey, Fauna Sayfa Adedi : 214 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDİKMEN