Konum ve dağılış parametrelerinin basit sıralı alternatifine karşı test yöntemleri
Testing methods of scale and location parameters against the simple ordered alternative
  1. Tez No: 155868
  2. Yazar: ÇIDAR ÖVGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın giriş bölümünde basit sıralı alternatife karşı konum ve dağılış parametrelerinin eşitliğinin testi için bilinen yöntemler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde basit sıralı alternatife karşı dağılış parametrelerinin homojenliği için Gill ve Dhawan (1999) tarafından önerilen tek yanlı bir test yöntemi tanıtılmıştır. Kritik değerlerinin bulunması, güven aralıkları ve bu testin diğer benzer testlerle güç kıyasından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde basit sıralı alternatife karşı konum parametrelerinin eşitliğinin testi için Hay ter (1990) tarafından önerilen tek yanlı bir Student Açıklık Testi tanıtılmıştır. Bu testin eşanlı tek yanlı güven aralıkları, kritik değerlerinin bulunması ve güç özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde üstel konum parametrelerinin sıralı ikili farkları için Dhawan ve Gill (1997) tarafından önerilen eşanlı tek yanlı güven aralıkları tanıtılmıştır. Beşinci bölümde ise, Gül ve Dhawan (1999) tarafından önerilen T testi ve Le (1993) tarafından önerilen Z testinin güç karşılaştırmasına ilişkin bir simülasyon çalışmasına yer verilmiştir. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Kritik Değer Bulunması, Eşanlı Güven Aralıkları, İstatistiksel Simülasyon.
Özet (Çeviri)
In the preface part of this study known test statistics proposed for testing equality of scale and location parameters against simple ordered alternative have been given in short. In the second section a one sided test proposed by Gill and Dhawan (1999) for testing homogeneity of scale parameters against simple ordered alternative has been introduced. Computation of critical points, confidence intervals and power comparison between this test and the other tests have been discussed. In the third section a one sided studentized range test proposed by Hayter (1990) for testing equality of location parameters against a simple ordered alternative has been introduced. The simultaneous one-sided confidence intervals of this test, computation of critical points and power properties have been discussed. In the fourth section simultaneous one-sided confidence intervals proposed by Dhawan and Gill (1997) for the ordered pairwise differences of exponential location parameters has been introduced. In the fifth section there are power comparisons between T test proposed by Gill and Dhawan (1999) and Z test proposed by Le (1993). Science Code: 212 Key Words :Critical Point Computation, Simultaneous Confidence Intervals.