Çok uçlu amit ligantları ve metal komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması
Synthesis and characterization of multidented amide ligands and their metal complexes
- Tez No: 155991
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÇOK UÇLU AMİT LIGANTLARI VE METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, YAPILARININ AYDINLATILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fatma HAMURCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Bu çalışmada, çok dişli ligandlar, diaminlerin tiyofen-2-karbonilkIorür ve furan-2-karbonilkIorür ile 1:2 oranında reaksiyonuyla sentezlendi. Bu ligandların, Cu(II), Zn(II) ve Co(III) geçiş metalleriyle, 1:1 oranında, metanollü ortamda kompleksleri sentezlendi.Ligandlann ve komplekslerin yapı tayininde FTIR, 'H-NMR ve LC-MS gibi spektroskopik yöntemler kullanıldı. Sentezlenen bileşiklerin spektrumlarında NH ve C=0 grubuna ait pikler belirlenirken, NH2'ye ait piklerin kaybolduğu gözlendi. Komplekslerin yapı tayininde termal yöntemler de kullanıldı. Sentezlenen bileşiklerinin FTIR spektrumlarında amid I (C=0) ve amid II(N-H) bandları gözlendi, yapı 'H-NMR ve LC-MS spektrumları ile de desteklendi. Komplekslerin yapı tayininde ise manyetik duyarlık, iletkenlik ve termal yöntemler de kullanıldı. Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler :Furan-2-karbonilkIorür, tiyofen-2-karbonilklorür, amit, kompleks, diamin Sayfa Adedi : 62 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Birgül ERK
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF MULTIDENTED AMIDE LIGANDS AND THEIR METAL COMPLEXES (MSc Thesis) Fatma Hamurcu GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT Multidented amide ligands were synthesed by the reaction of diamines with thiopene-2-carbonykhIoride in the ratio of 1:2. The complexes of the ligands with Cu(II), Zn(II) and Co(II) transition metals in methanolic media were synthesed in the ratio of 1:1. 'H-NMR and LC-MS were used for the determination of structures of ligands and complexes. NH and C=0 bonds were determined, NH2 bond were not observed in the spectrum of synthesed compounds. The thermal methods were used. Amide I( C=0) and amide II(NH) bands were observed in FTIR spectrum of synthesed compounds, the structure was supported by H-NMR and LC-MS spectrum. Magnetic susseptibility, conductivity and thermal method were also used for structural determination of complexes. Science Code : 405.01.01 Key Words :Furan-2-carbonylchIoride,thiophene-2-carbonyIchIoride, amide, complex, daimine. Page Numbers : 62 Advisor : Prof. Dr. Birgül ERK