Farklı spor branşlarındaki sporcuların atılganlık ile beden algısı ilişkisi
The relationship between assertiviness and body image of athletes in different sport branches
- Tez No: 157130
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERUDUN DORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı spor branşlarındaki sporcuların atılganlık düzeyi ve beden algısı ilişkisini incelemektir. Bunun yanmda cinsiyet, yaş, kazanılan ücret, kazanılan derece, milli olma durumu, üniversite, fakülte, sınıf, anne ve babanın eğitim düzeyi, ailenin ekonomik düzeyi dikkate alınarak sporcuların atılganlık düzeyi ve beden algısı incelenmiştir. Çalışmada kullanılan ilk ölçek Secord ve Jourard (1953) tarafından geliştirilen; Selim Hovardaoğlu(1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Beden Algısı Ölçeği”, ikinci envanter ise Rathus(1973) tarafından geliştirilen; Voltan (1980) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Rathus Atılganlık Envanteri”dir. Araştırma sonuçlarına göre genel korelasyonda sporcuların atılganlık düzeyi ve beden algısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur(r=0,238,p
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the assertiveness level and body image relationships of the athletes from different sport branches. In addition to this, assertiveness level and body images of the athletes have been examined in relation to gender, age, obtained wages, obtained degree, the status of being a national athletes, university, faculty, class, the education level of the parents and economic level of the family. The first scale used in the study was the“Body Image Scale”developed by Secord and Jourard (1953) and adapted to Turkish language by Selim Hovardaoğlu (1993); and the second inventory is“Ramus Assertiveness Schedule”developed by Rathus (1973) and adapted to Turkish language by Voltan (1980). According to the findings of the study, a positive and reasonable relationship has been found between the assertiveness levels and the body images of the athletes in the general correlation ( r= 0,238,p