6-benzoil-2-benzoksazolinonların 3 numaralı konumundan N-sübstitüe bütanamitlerinin sentezi analjezik ve antienflamatuvar aktiviteleri üzerinde çalışmalar
Studies on the synthesis of novel N-substituted butanamide derivates of 6-benzoyl-2-benzoxazolinone and their analgesic and antiinflammatory activities
  1. Tez No: 158206
  2. Yazar: AYŞE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİNGUR NOYANALPAN, PROF.DR. SERDAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
-94- 6.0ZET 6-Benzoil-2-benzoksazolinonun amit türevlerinin biyolojik olarak değişik aktiviteler gösteren bileşikler olduğu göz önünde bulundurularak analjezik ve antienflamatuvar etki gösteren bileşikler geliştirmeyi amaçladığımız bu çalışmamızda, literatürde kayıtlı olmayan Etil 4-(6-benzoil-2-benzoksazolinon-3- il)bütanoat (Bileşik 1), 4-(6-benzoil-2-benzoksazolinon-3-il)bütanoik asit (Bileşik 2) ve N-sübstitüe 4-(6-benzoil-2-benzoksazolinon-3-il)bütanamit (Bileşik 3-10) yapısında 10 yeni bileşiğin sentezi gerçekleştirilmiş, yapıları aydınlatılmış ve bu bileşiklerin tamamının analjezik ve antienflamatuvar aktiviteleri incelenmiştir. İlerde yapılacak çalışmalarda COX selektiviteleri incelenecek olan, sentezlenen tüm bileşiklerin in vivo analjezik ve antienflamatuvar etkinlikleri sırasıyla aspirin referans alınarak“p-benzokinon ile oluşturulan kıvranma testi ”ve indometasin referans alınarak“karagenin ile oluşturulan pençe ödemi modeli ”ile araştırılmıştır. Bu bileşiklerden 6 tanesinin aspirinden daha yüksek (Bileşik 2,3,4,6,7,8), 2 tanesinin ise aspirine yakın (Bileşik 9,10) analjezik aktiviteye sahip olduğu, 3,6,7,8 nolu bileşiklerin ise indometasininin aktivitesine çok yakın antienflamatuvar aktiviteye sahip olduğu, sözü geçen bileşiklerden Bileşik 6'nın, 1/6 oranında, Bileşik 10'un ise 2/6 oranında deney hayvanlarında mide ülseri oluşturduğu, diğer 6 bileşiğin ise hiçbir hayvanda mide ülserine yol açmadığı belirlenmiştir. Yapı-aktivite ilişkileri incelendiğinde, klorlu türevlerin daha yüksek, bromlu türevin ise son derece düşük aktiviteye sahip olduğu ve deney hayvanlarında 4/6 oranında mide ülserine yol açtığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-95- 7.SUMMARY In this study, the title compounds Ethyl 4-(6-bcnzoyl-2- benzoxazolinone-3-yl)butanoat, 4-(6-benzoyl-2-benzoxazolinone-3-yl)butanoic acid, and N-substitued 4-(6-benzoyl-2-benzoxazoIinone-3-yl)butanamide derivatives have been synthesized (Compounds 1-10) exhibiting analgesic and antiinflammatory activities with reduced side effects. Their structures have been elucidated with instrumental methods. Analgesic and antiinflammatory activities of the compounds that will be further investigated for their COX-selectivities, have been examined by“p-benzoquinone induced writhing test”1 aspirin being the comparison and“Carrageenan-induced hind paw edema model”indomethacin being the comparison compound. In conclusion, compounds 2,3,4,6,7,8 exhibited analgesic activity higher than aspirin, compounds 3,6,7,8 exhibited almost equal antiinflammatory activity to that observed with indomethacin. In addition, except two compounds (compound 6 and 10), they did not cause any gastric ulceration at the test animals. It was observed that the derivatives carrying chlorine atom may exhibit higher activity than the others and the derivative with bromine atom exhibits poor analgesic and antiinflammatory activity and causes gastric ulseration in 4 of the 6 test animals.