International accounting standards and applications in Russian Federation
Uluslararası muhasebe standartları ve Rusya Federasyonun'daki uygulamalar
  1. Tez No: 158999
  2. Yazar: ELENA PLATONOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Uluslararası mal ve sermaye hareketlerinin giderek yoğunlaştığı ve iç pazarların yanında dış pazarlardan da çeşitli finansman kaynağı elde etmenin mümkün olduğu günümüz koşullarında, firmaların mali yapılarını gösteren fınansal tablolar can alıcı öneme sahip olmuşlardır. Her ülkenin kendine özgü standartlar belirlemesi ve finansal tablolarında bu standartları kullanması durumunda, - ki bu yerli firmalar için önemli bir eksiklik olmayabilirse de-, uluslararası düzeyde iş yapan firmalar ya eksik yada kıyasa elverişli olmayan fınansal tablolarla çalışmak durumunda kalmaktadır. Uluslararası firmalar için tek bir fınansal raporlama standardı bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Böyle bir standart raporlama benimsenmediği takdirde uluslararası faaliyet gösteren firmalar, hem söz iş yaptıkları ülkelerin standartlarına hem de uluslararası standartlara göre ayrı ayrı çok sayıda fınansal tablo hazırlamak zorunda kalacaklardır. Bu tezin amacı Rusya'daki muhasebe sistemini etkileyen Uluslararası Muhasebe Standartları ile Rus Muhasebe Standartları karşılaştırmak ve farklı yanlarını ortaya koymaktır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Uluslararası Muhasebe Standartları üzerinde durulmuş ve 2005'teki değişiklikler incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde Rus Muhasebe sistemi incelenmektedir. 2. Bölümde kısa bir Rus Muhasebe Sistemi tarihçesi verilmiş, 3. Bölümde ise yakın geçmişteki ve hali hazırda geçerli olan muhasebe mevzuatı sunulmuştur. Dördüncü bölümde EFRS ile Rus Muhasebe Sistemi kavramsal açıdan karşılaştırılırken, her iki sisteminin detaylı karşılaştırması S.Bölümde sunulmuş ve muhasebe standartlarındaki farklılıklar gösterilmiştir. Son bölümde ise sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, as international movements of goods and capital become more and more intensive and financial sources from international markets in addition to domestic market become available, financial statements which show the financial structures of firms have begun to gain further importance. When each country develops its own standard and uses this standards in its financial statements, - which may not pose a significant drawback for domestic firms-, international firms are compelled to work with financial information which is either incomplete or incomparable to one another. A unique international financial reporting standard would solve this problem. In case that such an international standard is not adopted, international firms would have to prepare many financial statements which would comply with the standards of any country's they work with, as well as internationally accepted standards. This paper examines factors that effect the accounting system in Russia as it moves toward the adoption and implementation of international financial reporting standards (IFRS). This thesis consists of six main parts. The first section provides some background information on International Financial Reporting Standards. Factors affecting the introduction of IFRS into accounting practice are examined and some alterations of IFRS standards in 2005 are described. The second and the third sections provide some background on Russian Accounting System. The second section presents a brief history of Russian Accounting System. The third section looks at the recent past and the current state of accounting regulation. A comparison is then made of IFRS and the Russian Accounting Standards from a conceptual perspective in the fourth section. A comprehensive comparison of International Financial Reporting Standards and Russian Accounting Standards is provided in the fifth section to illustrate how differences in accounting standards can be important for assessing financial statement comparability. Conclusions are drawn in the final section.