توظيف نظرية الذكاءات المتعددة في بناء استراتيجية لتنمية مهارة المحادثة لطلاب المرحلة المتوسطة الناطقين بغير العربية في مدارس أربيل
Erbil okullarında anadili Arapça olmayan ortaokul öğrencilerinin konuşma becerilerini geliştirmek için bir strateji oluşturmada çoklu zeka teorisini kullanmak
- Tez No: 795628
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERGÜL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, çoklu zekâ stratejisine göre yabancılara Arapça konuşmayı öğretmek için teorik bir çerçeve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte bölümde araştırmanın temelleri ve alanda daha önce yapılmış çalışmalar sunulmuştur. Birinci bölümde zekâ kavramı ve teorileri ele alınmıştır. Daha sonra da Howard Gardner'in“Çoklu Zekâ”kuramı ele alınarak zekâ türleri ve her bir türün özellikleri açıklanmıştır. Aynı zamanda eğitimde çoklu zekâ teorisinin temel prensipleri tartışılmıştır. İkinci bölümde konuşma becerisi ve yabancılara Arapça konuşma öğretiminin temelleri ele alınmıştır. Ayrıca çoklu zeka stratejisine göre Arapça konuşma öğretimi ile ilgili birçok konu da tartışılmıştır. Üçüncü bölümde Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentindeki Arapça öğretmenlerinin görüşlerine yönelik bir anketin sonuçları açıklanmıştır. Anketin amacı, Arapça öğretmenlerinin öğrenciler arasındaki zihinsel farklılıkların farkında olma derecelerini ve bu farklılıkların ışığında bu öğretmenlerin Arapça öğretme yeteneklerini değerlendirmektir. Çalışma, Çoklu Zekâ prensiplerinin uygulanmasının, öğrencilerin konuşma derslerini anlayamama sorununu çözmek için önemli olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, bazı öğrencilerin konuşma dersini anlayamamasının zeki olmadıkları anlamına gelmediğini, aksine dersin içeriğinin ve öğretim yönteminin onların potansiyellerine ve eğilimlerine cevap verememesinden kaynaklandığını göstermiştir. Sonuç olarak araştırma çözümün, öğrencilerin yetenek ve eğilimlerine uygun olacak şekilde ders içeriğini ve öğretim yöntemlerini çeşitlendirmek olduğu göstermiştir. Aynı zamanda, tüm öğrencilerle ilgilenmek ve onlara adil bir eğitim sağlamak için öğretmenleri nitelikli hale getirmenin önemi vurgulanmıştır. Çünkü Arapça öğretmenlerinin büyük bir bölümünün öğrenciler arasındaki farklılıklar gerçeğinin ve bu farklılıkların varlığında onlara nasıl öğretileceğinin yeterince farkında olmadığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a theoretical framework for teaching foreigners to speak Arabic according to the multiple intelligence strategy. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction, the basics of the research and previous studies in the field are presented. In the first chapter, the concept of intelligence and its theories are discussed. Then, Howard Gardner's“Multiple Intelligences”theory is discussed and the types of intelligence and the characteristics of each are explained. At the same time, the basic principles of the theory of multiple intelligences in education are discussed. In the second part, speaking skills and the basics of teaching Arabic speaking to foreigners are discussed. In addition, many issues related to teaching Arabic speaking according to the multiple intelligence strategy were also discussed. In the third chapter, the results of a survey on the opinions of Arabic teachers in the city of Erbil in northern Iraq are explained. The aim of the study is to evaluate the degree of awareness of Arabic teachers of mental differences among students and their ability to teach Arabic in the light of these differences. The study concluded that the application of the principles of Multiple Intelligences is important for solving the problem of students' inability to understand speech lessons. The research showed that the inability of some students to understand the speaking lesson does not mean that they are not intelligent, but rather that the content of the lesson and the teaching method do not respond to their potential and inclinations. As a result, the research showed that the solution was to diversify the course contents and teaching methods according to the students' abilities and dispositions. At the same time, the importance of qualified teachers was emphasized in order to be able to take care of all students and give them a fair education. Because he concluded that most of the Arabic teachers are not sufficiently aware of the reality of differences between students and how to teach them in the presence of these differences.