The use of authentic reading materials to promote motivation
Otantik okuma parçalarının motivasyonu arttırmak için kullanımı
  1. Tez No: 159099
  2. Yazar: MUSTAFA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
118 ÖZET Özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi İngilizce konuşan ülkelerin bilimsel, ticari ve kültürel arenalarda lider bir konumda bulunmaları dolayısıyla dil öğrencileri İngilizce'yi bilimsel, ticari, kültürel ve sosyal alanlarda etkili bir şekilde kullanmak için öğrenmek istemektedirler. Otantik materyaller bu açıdan onların taleplerini karşılayabilir çünkü bu materyaller öğrencilere dilin doğal bağlamında kullanımını görme şansını vermektedirler. Bu sebepten dolayı, otantik okuma parçaları yabancı dil eğitiminin ilk dönemlerinden itibaren vurgulanmalıdır. Bu çalışmanın amacı dil öğrencilerinin motivasyonlarını arttırmak için otantik okuma parçaları kullanarak bazı okuma parçaları önermektir. Konu hakkındaki literatür taraması okuma eğitiminin öğrencilerin yabancı dil öğreniminde önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, bu okuma eğitiminin otantik okuma parçalan yoluyla verilmesi halinde öğrencilerin motivasyonlarının ve öğrenme seviyelerinin artabileceği de ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın evreni Türkçe konuşan EFL öğrencileridir. Bu çalışmadaki katılımcı sayısı yirmi üç'tür (n=23). Atıfta bulunulan pek çok avantajından dolayı dil öğretmenlerini sınıflarında otantik okuma parçalarını uygun bir şekilde kullanmaya teşvik etmek bu çalışmanın amaçlarından birisidir. Bu sebeple, bu çalışmanın otantik okuma parçalarının öğrencilerin motivasyonunu yükseltmek ve dil sınıflarında otantik okuma parçalarının kullanımını arttırmak konularında yeni araştırmaları teşvik edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
117 ABSTRACT Since English speaking countries, especially the USA, have a leading position in scientific, commercial and cultural arenas, language learners would like to learn English effectively to utilize effectively in scientific, commercial, cultural and social domains. Authentic materials can meet their demands in this respect because they give chance to language learners to see the real use of language in a natural context. It is, therefore, essential that authentic reading texts be emphasized in the early phases of foreign language education. The purpose of this study is to suggest some reading activities by using authentic reading materials to promote language learners' motivation. Research from the literature review reported that reading instruction was important for students in foreign language learning. It was also reported that if this reading instruction is given through authentic reading texts, learners' motivation and level of learning might be enhanced. The target population involved in this study is Turkish-speaking EFL learners. The number of participants in this study is twenty-three (n= 23). Encouraging language teachers to use authentic reading materials in an appropriate way in their classes is one of the aims of this present study due to many advantages cited in this study. Therefore, it is hoped that this research will invite further contributions to the study of the use of authentic reading materials to promote students' motivation and increase the use of authentic reading materials in language classes.