E-devlet geçiş sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı yönetim bilgi sistemleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar (Kırıkkale ili örneği)
Management information system in the ministry of national education and the problems encountered (the sample of Kırıkkale)
  1. Tez No: 159126
  2. Yazar: MUSTAFA BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, e-devlete geçiş sürecinde, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetim Bilgi Sistemlerinin uygulanmasında karşılaşılan sorunları belirlemek ve sistemlerin daha etkin bir şekilde kullanılması ve ihtiyaca uygun biçimde geliştirilmesi için çeşitli önerilerde bulunmaktır. Araştırma, genel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışma evrenini Kırıkkale il merkezinde ve ilçe merkezlerinde görev yapmakta olan 262 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada ihtiyaç duyulan veriler, araştırmacı tararından geliştirilen ve karşılaşılan sorunları üç ana boyutta ve altı alt boyutta sistematik olarak incelemeye yönelik bir bilgi formu ile toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda toplanan verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, scheffe testi ve variyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyledir :“Bireysel yeterlilikler”açısından yöneticiler,“sistemin kullanımı”ile ilgili temel bilgisayar becerilerine büyük ölçüde sahiptirler. Verilen 8 becerinin 6'sında tamamen yeterli, 2 'sinde ise oldukça yeterli görünmektedirler. Yöneticiler“hizmetiçi eğitim”açısından önemli bir sorun hissetmemektedirler ve verilen hizmetiçi eğitimi yeterli görmektedirler.“Sistem ve teknoloji”bakımından, yöneticiler“yazılım”ile ilgili hiçbir sorun yaşamamaktadırlar. Sistem yazılımları ile ilgili yapılan değerlendirmede verilen 8 kriterin tümünü oldukça başarılı bir şekilde kullanabilmektedirler. Bununla birlikte, yöneticiler“donanım”açısından sorunlar yaşamakta ve kısmen eksiklikler bulunduğunu düşünmektedirler.“Örgütsel yapı açısından”, yöneticiler sistemin işlemesinde“üst kademedeki yöneticilerin”sistem üzerinde olumsuz etkisinin çok az olduğunu düşünmektedirler. Üst yönetim kademesi tarafından“finansal desteğin yeterince sağlanamaması”dışında önemli bir sorun görülmemektedir. Yöneticiler“alt kademe personelin katılımı”nı olumlu olarak değerlendirmektedirler. Bununla birlikte uygulamada gözlenen bazı aksaklıkların da göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmektedirler.“Çalışılan Kurum”değişkeninin“kullanım becerileri”,“hizmetiçi eğitim”,“yazılım”ve“üst kademe liderliği”alt boyutları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Diğer yandan, İlköğretim okullarında görev yapan yöneticiler“donanım”açısından ortaöğretimde görev yapan yöneticilere oranla daha fazla sorun yaşamaktadırlar. Aynı şekilde, ilköğretimde görev yapan yöneticiler“alt kademe katılımı”açısından sisteme daha olumsuz yaklaşmaktadırlar.“Kurumdaki Görev”değişkeninin“hizmetiçi eğitim”,“yazılım”,“donanım”“üst kademe liderliği”ve“alt kademe katılımı”alt boyutları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.“Kullanım becerileri”açısından ise müdür yardımcılarının müdür olanlara göre daha başarılı oldukları saptanmıştır.“Yaş”değişkeninin“hizmetiçi eğitim”,“yazılım”ve“üst kademe liderliği”alt boyutları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.“Yaş”değişkeninin“kullanım becerileri”,“donanım”ve“alt kademe katılımı”alt boyutları üzerinde anlamlı etkisi bulunmaktadır. 40 yaşın altındaki yöneticiler, sistemi daha iyi kullanabilmekte ve finansal destek ile alt kademe katılımında diğerlerine göre daha fazla sorun hissetmektedirler.“Branş”değişkeninin“kullanım becerileri”ve“yazılım”alt boyutları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Diğer yandan fen bilimleri branşındaki yöneticiler“hizmetiçi eğitim”,“üst kademe liderliği”ve“alt kademe katılımı”hakkında daha olumlu düşüncelere sahiptirler ve daha az sorun yaşamaktadırlar.“Donanım”açısından da sınıf öğretmenliği branşından gelenler daha fazla sorun yaşamaktadırlar. Araştırmanın son bölümünde, araştırmada elde edilen bulgular ve sonuçlara dayalı olarak Millî Eğitim Bakanlığı Yönetim Bilgi Sistemlerinin daha iyi uygulanabilmesi ve bundan sonra bu konuda çalışacak araştırmacılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine the problems that are confronted in the application of Ministry of National Education Management Information Systems and to make suggestions in order to use it more effectively and develop it according to administrators' needs. The research was carried out by using the general survey type. The population was comprised of 262 school administrators working in the city center and district centers of Kırıkkale. A questionnaire which was developed by the researcher and which aimed to investigate the problems in three main dimensions and six sub-dimensions was used to gather data for the research. In order to analyze the data collected for this study, several statistical techniques such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t test, scheffe test and variance analysis were used. The findings of the research are as follows : Concerning“individual competence”, the managers generally have the basic computer skills connected with the“use of system”. They were found to be completely qualified in six skills and quite qualified in two skills out of eifht skills given. The managers do not think there is an impotant problem about“in-service training”and consider the provided in-service training programs to be sufficient. With respect to“system and technology”, the managers do not have any problems about“software”. They are able to use eight criteria about the sofware quite successfully. However, they have some problems about“hardware ”and think that there were some deficiencies. In terms of“organizational structure ”, the managers think that“upper-level managers”have very little negative effects on system. There is no important problems except for being provided sufficient financial support by upper-level managers. The managers consider the“staffs' participation”as positive. Meanwhile, they state that the defects in practice should not be neglected. The institution which the managers work does not have a meanningful effect as a variable on the sub-dimensions of the scale; such as“computer literacy skills”, III“in-service training”,“software”and“upper-level management's leadership”. However, the primary school managers have more problems than secondary school managers in terms of“hardware”. Besides, their opinions on“staffs' partcipation”are more negative than secondary school managers. The title within the institution does not have a meanningful effect as a variable on the sub-dimensions of the scale; such as“in-service training”,“software”,“hardware”,“upper-level management's leadership”and“staffs' partcipation”. On the other hand, it is found that assistant principals are more successful than the principals concerning the“computer literacy skills”. Age variable does not have a meanningful effect on the sub-dimensions of the scale; such as“in-service training”,“software”, and“upper-level management's leadership”. It has meaningful effects on“computer literacy skills”,“hardware”and“staffs' partcipation”sub-dimensions of the scale. The managers below fourty can use the system better and they feel more problems concerning the financial support and staffs' partcipation. Branches of managers do not have a meanningful effect as a variable on“computer literacy skills”and“hardware”sub-dimensions of the scale. On the other hand, the managers whose branches are science have better opinions on“in-service training”,“upper-level management's leadership”and“staffs' partcipation”and also they confront less problems. Concerning“hardware”, the managers whose branches are classroom teaching have more problems. Finally, based on the findings of the study, a number of recommendations were made in order to apply Management Information Systems in Ministry of National Education and also to present future researchers who will work on this issue with some suggestions to modify their studies. IV