Milli Eğitim Bakanlığı hizmet içi eğitim etkinliklerinin meslek lisesi öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi
Assesment of in-service training activities of Ministry of National Education by the teachers of vocational high schools (Sampling of Ankara)
  1. Tez No: 159132
  2. Yazar: FERİDUN SAKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ERGEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, meslekî ve teknik orta öğretim kurum/kuruluşlannda görevli yönetici ve öğretmenlere Mili Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından verilen hizmetiçi eğitim uygulamalarının, öğretmen görüşlerinin alınarak değerlendirmesinin yapılmasıdır. Betimsel nitelikte olan bu araştırmanın evrenini 2001, 2002 ve 2003 yıllarında Ankara İli Büyük Şehir sınırları içerisinde okul türüne göre, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde(Çıraklık Eğitim Merkezi) görevli olup 123 Hizmetiçi eğitim merkezinde eğitim faaliyetine katılan 3296 meslek dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma için 250 öğretmen, Tabakalı Örnekleme - Orantılı Paylaşım (Stratified Sampling- Proprtional Allocation) Metodu ile belirlenmiş ve tamamına anket uygulanmış,dönen anketlerin 199'u geçerli kabul edilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS (The Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılmıştır. Veriler özelliklerine göre gruplandınlarak frekansları, yüzdeleri, aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Bu araştırma ile elde bulgular, öğretmenlerin; hizmetiçi eğitim ihtiyacının belirlenmesinde görüşlerine yeterince başvurulmadığı, kursiyerlerin seçiminde müracaatlarının objektif değerlendirilmediği, hizmetiçi eğitim merkezlerinin konaklama, eğitim ortamı ile öğretim materyalleri ve personel yönünden yeterli olmadığı, hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde uygulanan programların ihtiyaçları karşılamadığı, hizmetiçi eğitim faaliyetine katılan eğitim görevlilerinin yeterli olduğu, kursiyerlerin faaliyet konuları hakkında önceden bilgilendirilmedikleri için etkin olamadıkları, faaliyet sonunda verilen belgenin özlük haklarına yansıtılması gerektiğini ve hizmetiçi eğitim faaliyetine katılan kursiyerlere ödenen yolluk, yevmiye ve ders ücretlerinin ihtiyaçlarının karşılamada yeterli olmadığına inandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to make an assessment of in-service training applications given by Ministry of National Education, Directorate of In-service Training given to the teachers and adminstrators working at vocational and technical secondary technical institutions by taking the opinions of the teachers. The sampling of this research which has a descriptive quality is formed of 3296 vocational course teachers working at Industrial Vocational High Schools,Female Vocational High Schools, Trade High Schools and Vocational Education Centres(Apprenticeship Education Centres) and participated the educational activities in 123 in-service education centres. 250 teachers have been determined for the research by Stratified Sampling - Proportional Allocation method and questionnaires have been applied to all of them. 199 of these questionnaires have been accepted. SPSS package program has been used in analyzing these datas. The frequencies, percentages, arithmetical means and standart deviation of the datas have been calculated by making them group according to their properties. The findings of this research has showed that the teachers' opinions haven't been taken while determining in-service training needs, applications haven't been assessed while choosing the course attenders, the in-service training centers aren't enough in staff,instructional material,educational conditions and boarding places, the programs applied to the course attenders aren't enough at in-service training activities, educators are enough at in-service training activities, the course attenders can't be active because of not having information about the subject of the activites, the certificate given at the end of the course should be used in vocational rights and the money paid for the vocational trips, boarding and course payments to the course attenders participated in-service training activity isn't enough.