Çoklu zeka kuramının kuramının ilköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin ondalık sayılar konusundaki başarılarına ve bilgilerinin kalıcılığına etkisi
The effects multiple intelligences theory on grade-6 students' achievement and retention their knowledge in the topic of decimals
  1. Tez No: 159131
  2. Yazar: FULYA KULA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET ÇOKLU ZEKA KURAMININ İLKÖĞRETİM ALTINCI SINIF ÖĞRENCİLERİNİN ONDALIK SAYILAR KONUSUNDAKİ BAŞARILARINA VE BİLGİLERİNİN KALICILIĞINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Fulya KULA Bu araştırmada, Çoklu Zekâ Kuramı ile desteklenmiş eğitimin öğrencilerin, ondalık kesirler konusundaki başarılan ve edindikleri bilgilerin kalıcılığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ön test- son test deneysel yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2003-2004 eğitim yılı, bahar yarıyılında Mehmet Memişoğulları ilköğretim okulu 6. sınıf öğrencileri arasından rastgele seçilerek kontrol ve deney grupları oluşturulmuştur. Araştırma deneysel olarak dört hafta sürmüştür ve bu süre sonunda öğrencilere kuramın matematik başarısına etkisini belirlemek amacıyla tekrar basan testi uygulanmıştır. Öğrencilerin edindikleri bilgilerin kalıcılığını belirlemek amacıyla deneysel işlemden yaklaşık bir ay süre sonra, tekrar basan testi uygulanmıştır. Bunun yanı sıra öğrencilerin okul dışında aldıkları özel derslerin sonuçlan etkileyeceği düşünülerek özel ders alan öğrenciler belirlenmiştir. Grupların son test basan puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY THE EFFECT OF MULTIPLE INTELLIGENCES THEORY ON GRADE-6 STUDENTS' ACHIEVEMENT AND RETENTION OF THEIR KNOWLEDGE IN THE TOPIC OF DECIMALS (M. Sc. Thesis) Fulya KULA In this study, the effects of instruction supported by Multiple Intelligences Theory on students' achievement and retention of their knowledge in teaching of Decimals were investigated. In the study the pre test and post test experimental researech method was used. The participants of the study were randomly selected from Mehmet Memisogullan primary school's grade 6 students in the 2003-2004 spring semester as the control and the experimental group. The study was completed in four weeks and at the end of the study a posttest was applied to the participants to determine the effect of the theory in mathematical achievement. For investigating the retention of students' knowledge the achievement test was applied to the participants after a month from the completed study. Participants that took mathematics courses were determined in order to minimize the other effects. According to findings,it was found that there is not significant difference between the post-test achievement scores of the groups (p>.05).