Müzik eğitimi anabilim dallarındaki ses eğitimi alan derslerinin müzik öğretmenliği formasyonu açısından incelenmesi
Evaluation of voice education field lessons in music education main science branchs towards music teacher formation
- Tez No: 159424
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RIDVAN SÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALLARINDAKİ SES EĞİTİMİ ALAN DERSLERİNİN MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ FORMASYONU AÇISINDAN İNCELENMESİ Günay AKGÜN ÖZET Bu araştırmada, müzik öğretmenlerinin sesi ve ses eğitiminin gereklerini kullanabilme yeterliklerine ilişkin görüşleri doğrultusunda müzik eğitimi anabilim dallarındaki ses eğitimi alan derslerinin genel bir değerlendirmesinin yapılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örnekleri grubunu, 2003-2004 öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerindeki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada durum saptamasına yönelik tarama modeli esas alınmış, veriler anket yoluyla toplanarak işlenmiş, çözüm ve yorumunda ise betimsel istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada, müzik öğretmenlerinin lisans eğitimleri sırasında aldıkları, ses eğitimi alan derslerini öğrenme düzeyleri belirlenmiş, ayrıca görev yaptıkları okullardaki müzik derslerinde sesi ve ses eğitiminin gereklerini kullanabilme yeterlikleri saptanmış, belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilerek, sonuçta; sesi ve ses eğitiminin gereklerini kullanma yeterliklerinin artırılması, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki ses eğitimi alan derslerine ilişkin programların geliştirilmesi ile sesin ve ses eğitiminin gereklerinin daha etkin kullanılmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 EVALUATION OF VOICE EDUCATION FÎELD LESSONS IN MUSIC EDUCATION MAIN SCIENCE BRANCHS TOWARDS MUSIC TEACHER FORMATION Günay AKGÜN SUMMARY The aim of this research is to make a genaral evaluation of voice education field lessons in the music education main science branchs towards the sufficiencies able to using of voice and necessities of voice education in the music lessons. The search group of this research is constituted from the music teachers working in eight years' primary schools and high schools of Ankara in 2003-2004 education year. Scanning model towards the determination of the case formed the basis of the research and the datas collected by the questionnaire was evaluated and descriptive statistical methots were used for solution and comment datas. Efficiency of using the voice learning process by the music teachers according to the contents of the educational program of music lessons was determined in the research and the results were evaluated according to the determined criterions and as a result proposals were brought about increasing the efficiency of using the voice, devolopment of voice teaching programs in music teachers training institutions and more effective use of the voice.