Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı 2000 ve 2001 girişli öğrencilerin müzik teorisi ve işitme eğitimi dersindeki başarıları ile bireysel çalgı eğitimi dersindeki başarıları arasındaki ilişkin
The investigation of the relation between the success in the music theory and hearing lesson and the success in the individual instrument education lesson of the students of Gazi Universty Gazi Education Faculty fine arts education department music t
- Tez No: 159447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'na 2000 ve 2001 yılında giren öğrencilerin Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi Dersi ile bu ders kapsamındaki Armoni-Kontrpuan-Eşlikleme Dersi notlarıyla Bireysel Çalgı Eğitimi Dersi notlarına korelasyon analizi uygulanmıştır. Uygulanan analiz sonucunda bu alanlar arasındaki ilişkilerin yönleri, dereceleri ve ne derece anlamlı oldukları saptanmıştır. Bu bulgular yardımıyla, müzik teorisi ve işitmedeki başarıyla çalgı alanındaki basan arasındaki ilişki durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuçta, alanlar arasında pozitif yönlü bir ilişkinin varolduğu, bununla beraber bu ilişkinin beklenen düzeye ulaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this paper, correlation analyses was apllied to the notes of the lessons Music theory and Musical Hearing Education - Harmony-Counterpoint- Correpedition, which is included by the former, and individual instrument Education, which belong to those who have enrolled Music Education Branch of the Fine Arts Department of the Faculty of education in the years 2000 and 2001. By the results of correlation analyses, it was determined the direction, the degree and the significance of the relations between the lessons. The relationship between the successes in the fields of music theory-hearing and instrument playing was tried to be made clear by means of these determinations. Consequently, it was observed that there is a positive correlation between the fields of music theory-hearing and instrument playing, which could not have reached the expected level.