İşletmelerde iş ahlakı ve sosyal sorumluluk
- Tez No: 159573
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
100 ÖZET işletmeler, artık bilançoları, karları gibi mali sermayeleri ile değil, itibarına, dürüstlüğüne, temizliğine, duyarlılığına, yardımseverliğine ilişkin imajları ve görüntüleriyle yani sosyal sorumlulukları ve ahlak sermayeleriyle değerlendiril hale gelmişlerdir. Çünkü artık bu konularda bir sorun, örneğin yanıltıcı reklam, çevreye duyarsızlık, çalışanlara haksızlık gibi, bir işletmeyi kamu veya özel fark etmez, kamu gözünde sıfıra indirmektedir. Bu durum da işletme ve diğer kuruluşlara dezavantaj yaratmaktadır. ABSTRACT Enterprises are now being evaluated according to their social responsibilities which means thier image about credibility, honesty, cleanness, sensitivity and charitibility and moral investments, not with their financial investments like their balance sheets and profits. Because any problem, for example a misleading advertisement, insensitivity to the environment or injustice to the workers, will degrade the enterprise - public or private - in front of the public. This causes a disadvantage to the enterprise and other institutions.
Özet (Çeviri)