Türkiye'de akademik özgürlük ve üniversite özerkliği tartışmaları: 1993 Darülfünun örneği
- Tez No: 159615
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Osmanlı'nın son üniversitesinin kapanmasıyla ve Cumhuriyetin ilk üniversitesinin açılmasıyla sonuçlanan 1933 Darülfünun Reformu'nu konu edinmektedir. Cumhuriyetin ilk yılları bir çok alanda devrimlere sahne olmuş, bu devrimlerin çok önemli bir ayağını da eğitim alanında yapılan devrimler oluşturmuştur çünkü eğitim, kalplerinde Cumhuriyet ruhunu ve Kemalist ideolojiyi hisseden yeni nesillerin yetişmesinde en etkili yoldu. Bu sebeple Cumhuriyet kadroları devrimi, ilkokullarda yapılan değişikliklerle başlatmış ve üniversite reformuyla nihayete erdirmiştir. Bu çalışmada, 1933 Darülfünun Reformu'nu sebepleri ve sonuçlarıyla ele almaya çalıştık. Sebeplerinden bahsederken, Reform'un görünen ve görünmeyen (gerçek ve sözde) sebeplerini, sonuçlardan bahsederken bunun kısa ve uzun vadeli sonuçlarını çalışmamıza taşımak istedik. Reform sırasında Darülfünun kadrolarının tasfiye edilmesi Reform'un en tartışmalı olayıdır ve bu tasfiyeler, bize Reform'u anlamak ve doğru bir yere oturtmak için çok önemli ve somut ipuçları vermektedir. Sonuç olarak, bu reform devletin üniversiteye ve bilime bir müdahalesi olarak görülebilir ki bu da üniversite özerkliğini ve akademik özgürlüğü zedelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines“1933 University Reform”which was resulted in the closing of Ottoman's last university and the opening of Republic's first university. The first years of the Republic witnesses many revolutions in many areas, and the educational revolutions became the most important part because it was the effective way for the formation of the new generations who feel the Republic soul and the Kemalist ideology in their hearts. Cadres of Republic started the educational revolutions with the regulations in primary schools and finished it with a reform in the university. In this study, we tried to put forward the reasons and the results of the University Reform in 1933. When we discussed about the reasons, we tried to examine its visible and invisible reasons (real and so-called), and when we discussed about the results we try to put forward its short and long term effects. The removing of the Darülfünun cadres during the Reform is the most debatable case and it also gives us very important and concrete clues to understand and to place the Reform in the right ground. As a result, this Reform can be seen as kind of state intervetion to the universities and to the science which damaged the autonomy of universities and academic freedom.