Öğrenen özerkliğine dayalı hizmet içi eğitim programı için bir model önerisi
A model proposal for an in-service training program based on learner autonomy
  1. Tez No: 159695
  2. Yazar: SİBEL AKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerde sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelerle uyumlu yeni bir eğitim sistemine geçilmektedir. Eğitim pro gramları üye ülkelerin eğitim sistemlerinde yer alan yönetici, öğretmen, öğrenen ve diğer görevlileri yeni sisteme ilişkin bilgilendirmektedir. Ankara Üniversitesi TÖMER Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi yetkilileri 2003 yılında İngilizce okutmanlarına yönelik bir dizi hizmet içi eğitim pogramı planladı Araştırma TÖMER'in Kızılay şubesindeki altmış İngilizce okutmanı için gerçekleştirilen bu programlardan ilkinin sonuçlarını sunmaktadır. Avrupa Konseyi onaylı Dil Gelişim Dosyası'na dayalı bir dil öğretim yaklaşımı Ekim 2004'ten beri TÖMER'de uygulanmaktadır. Araştırmanın amacı hedefler ve içerik açıklanarak belirtildi. Daha sonra araştırmanın kuramsal çerçevesi tartışıldı. Ülkemizde yeni eğitim sistemine ilişkin olarak yapılan çalışmalardan söz edildi.“Öğrenen özerkliği”kavramının öğretim ve öğrenim sürecine, öğretmenlere ve öğrenenlere eğitici katkı ları ortaya kondu. Araştırma özerk öğrenme becerisini öğretmenlere kazan dırma amaçlı hizmet içi eğitim uygulamalarından örnekler sunmaktadır.“Öğ renen özerkliği”kavramı bazı öğretim yaklaşımlarıyla ilişkilendirilerek açık landı. Araştırmanın yöntemi belirtildi. TÖMER Kızılay şubesi İngilizce okutmanları için 2003 yılında geliştirilen hizmet içi eğitim program modeli sunuldu. Veri toplama araçlarının geliştirilip uygulanmasından ve yorumları masından söz edildi. Araştırmanın alt problemlerine ait bulgular yorumlandı. Bu alanda çalışacak araştırmacılara öneriler getirildi. 130
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the member countries of the Council of Europe there has been a change towards a new educational system in line with social, cultural and economic developments. Training programs have informed the administrators, teachers, learners and other staff taking part in the educational systems of the member countries. Ankara University TOMER Turkish and Foreign Language Research and Implementation Centre authorities planned a series of in-service teacher training programs for their instructors of English in 2003. This research presents the results from the first of these program which was delivered for the sixty instructors of English in TÖMER Kızılay branch. TOMER has been using the language teaching approach based on the European Language Portfolio accredited by the Council of Europe since October 2004. The purpose of the research was stated by explaining its aims and content. Then the theoretical framework of the research was discussed. Studies into the new educational system in Turkey were discussed. The training role of the“learner autonomy”concept to the teaching and learning process and to the teachers and learners were presented. The research presents examples of in-service training programs aiming at teachers' gain ing autonomous learning skill. The“Learner autonomy”concept was explained in relation to some teaching approaches. The research method and model were stated. The in-service training program developed for the instructors of English in TÖMER Kızılay branch in 2003 was presented. The development, application and interpretation of the data collection devices were described. The findings concerning the sub-problems of the study were interpreted. Suggestions for researchers who will work in this field were made. 131