Teaching vocabulary to young learners through games
Çocuklara oyun yoluyla kelime öğretimi
  1. Tez No: 160537
  2. Yazar: AYŞE ŞULE KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ii ÖZET Beş bölümden oluşan bu çalışma, sözcük dağarcığım kalıcı kılmak amacıyla oyun kullanımı ve gerekliliğini araştırmak, ayrıca örnek oyunlar geliştirerek bunları çocuklara İngilizce kelime öğretiminde kullanmak üzere sunma amacım gütmektedir. Verileri toplamak için istanbul Bahçelievler Kazım Karabekir İlköğretim Okulu araştırma yapılacak okul olarak seçilmiştir. Birinci bölüm çalışmanın kuramsal çerçevesini sunmaktadır. Aynı zamanda çalışmanın amacım, kapsamım, varsayımlarım, ve çalışmada kullanılan veri toplama ve değerlendirme metotlarını da ortaya koymaktadır. İkinci bölüm sözcük dağarcığının ne olduğunu, nasıl öğretilmesi gerektiğini, duygusal zekanın yapılanmasını sağlayan öğrenme deneyimlerini, hafızanın özelliklerini, beynin çalışma yollarının özelliklerini, insanların birşeyi öğrenirken kullandıkları zeka çeşitlerini, Çoklu Zeka Teorisini, sözcük dağarcıklarının sunumu ve gözden geçirme tekniklerini sunmaktadır. Bundan başka çocuklara öğretim, çocukların özellikleri ve ihtiyaçları, çocuk gelişimi ve öğrenmeyle ilgili teoriler, dünyayı duyularımızla keşfetme diğer bir değişle NLP'deki temsil sistemi incelendi. Ayrıca oyunun farklı tanımları, oyun çeşitleri ve oyunların yararları da bu bölümde sunuldu. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntemiyle ilgilidir. Veri toplama ve analizlerin sunumu burda verilmiştir. Dördüncü bölümde ise sözcük öğretiminde kullanılabilecek örnek oyunlar ve örnek bir ders planı gösterilmektedir. Son bölüm, çalışmanın sonuç kısmıdır. Bu bölüm ayrıca araştırmada kullanılan testin ve detaylı test sonuçlarının oluşturduğu ek kısım bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ıu ABSTRACT This study, which has five chapters, aims to determine the need for the games and their usage to make the learning of the vocabulary permanent. It also intends to develop sample vocabulary games in the process of teaching English vocabulary to young learners. The case school in order to collect the data of the study is Bahçelievler Kazım Karabekir Primary School in Istanbul. The first chapter offers background to the study. The aim and scope of the study are given in this chapter along with the method and assumptions. The second chapter presents what vocabulary is, how vocabulary should be taught, the learning experiences that support the building of emotional intelligence, the features of memory and the characteristics of the way the brain operates. Moreover, the intelligences which people use in learning and the Theory of Multiple Intelligence, and types of vocabulary presentation and revision techniques have been mentioned in this chapter. Furthermore, teaching young learners, the characteristics and the needs of them, the theories of child development and learning, experiencing the world through the senses or in other words the presentational systems in NLP have been examined. Also, the different definitions of the game and language games, how games affect young learners, the types of games and the advantages of the games are presented in this chapter. Chapter three deals with the research methodology. The data collection procedure and its analysis are given in this chapter. Chapter four includes some sample vocabulary games and a lesson plan. The last chapter is the conclusion of the study. This study also has an appendix part including the test used in this study and the detailed versions of the test scores of the study.