Avrupa Birliği entegrasyon sürecinde ulusal kamu yönetimi algılaması
The perception of national public administration in the integration process of EU
- Tez No: 160783
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Avrupa Birliği, kamu hukuku doktrininde tanımı yapılan 'devlet' kavramına benzer şekilde yasama, yürütme ve yargıya ilişkin yetkiler kullanmakta; çevre, taşımacılık, tarım gibi çeşitli alanlara ilişkin kurallar, ilkeler ve standartlar belirlemektedir. Topluluk müktesebatı olarak ifade edebileceğimiz, söz konusu kural, ilke ve standartlar dizini, üye ülkelerde ulusal kamu yönetimi teşkilatları tarafından uygulanmaktadır. Ancak bir çok alana ilişkin düzenlemeler yapan AB'nin, ulusal kamu yönetimi teşkilatlarına ilişkin herhangi bir düzenlemesi bulunmamaktadır. Kamu yönetimi. teşkilatlan ile ilgili olarak, Avrupa Anayasası'nın 1-5., 1-11. ve 1-12. maddeleri uyarınca benimsenen temel yaklaşım, kamu yönetimi alanının üye ülkelerin münhasır yetki alam içerisinde olduğu, dolayısıyla bu alana ilişkin standart bir model geliştirilemeyeceğidir. AB'nin kamu yönetimi alanına ilişkin standart bir modelinin bulunmayışı, üye ve aday ülkelerin belirlenen politika çıktılarına ulaşmaları gerekliliğini ortadan kaldırmamaktadır. Bu kapsamda aday ülkelerin, topluluk müktesebatını eksiksiz olarak uygulamalarını sağlayacak idari birimleri kurarak, idari kapasitelerini geliştirmeleri gerekmektedir. İdari kapasitenin geliştirilmesi sürecinde, Avrupa Adalet Divanı'nın yönetsel sürece ilişkin kararlan, üye ve aday ülkelerin bürokratik mekanizmalarının karşılıklı etkileşimi ve güvenirlik, zamanlılık, açıklık, şeffaflık, hesap verme yükümlülüğü, etkinlik, verimlilik gibi çağdaş yönetsel ilkelerin, Avrupa idari Alam adı verilen, ortak yönetim alanının oluşumuna kaynaklık ettiği ileri sürülmektedir. Ancak Avrupa îdari Alam standart bir organizasyon modelini değil, çağdaş yönetsel kural, ilke ve süreçleri ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The EU uses competences related with legislation, judgement and administration in a way that is similar to the definition of 'state' used in public law doctrine and the EU also determines rules, regulations and standards regarding different fields such as environment, transportation and agriculture. These rules, regulations and standards, which can be named as acquis communautaire, are applied by national public administration of the member countries. However, the EU does not make any restrictive arrangements for the national public administrations. With regards to the public administration, article 1-5., I-1I. and 1-12. of the European Constitition states that public administration is a subject under exclusive authority of the member countries; therefore, no standard model can be developed in order to organize national public administration. Neverthless, absence of any standard model regarding public administration does not eliminate the necessity for the member and the candidate countries to reach the political objectives of the Union. Thus, the candidate countries must establish administrative units and improve their administrative capacities in order to fully apply the acquis communautaire. Within the framework of the expansion process of the administrative capicity, tiie decisions of European Court of Justice are related with administration, the interaction of the bureaucratic mechanisms of both member and candidate countries, and the principles like reliability, timeliness, transparency, accountability, effectiveness and efficiency form European Administrative Space (EAS). EAS is not a standard administrative model; however, it represents contemporary administrative rules, principles and processes.