İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenleri güdüleme görevlerini yerine getirme düzeyleri
Primary school principals' implementation levels of motivating teachers
  1. Tez No: 161842
  2. Yazar: NERİMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET İnsan kişiliğinin hatalı gelişimlerini önleyecek, hatta düzeltebilecek kurum okuldur. Eğitim geniş anlamda bireyin, toplum değerlerine ve yaşama biçimlerine sağlıkla uyumuna yardım eden bir süreç olarak görülebilir. Eğitim kurumlarının işleyişini sağlayan en etkili bireyler öğretmenlerdir. Öğretmenlerin performansının niteliği, eğitim kurumlarının niteliğini de etkilemektedir. Bu sebepten dolayı, öğretmenlere işe güdülenerek, mesleki tatminlerinin sağlanması okul yönetiminin başlıca görevleri arasında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin öğretmenleri güdüleme görevlerini yerine getirme düzeylerini belirlemektir. Bu araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini İstanbul ili, Üsküdar ilçesinde bulunan 69 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 3741 öğretmen ile 69 ilköğretim okulu müdürü oluşturmuştur. Bu öğretmenlerin %10'u, yöneticilerin ise tamamı örnekleme alınmıştır. Öğretmenlerin seçiminde ise oransız eleman örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Prof. Dr. Abdurrahman Tanrıöğen ve Sevilay Özbek tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesi için yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi ve t - Testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma altı bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde giriş başlığı altında; problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, sayıtlıları, sınırlılıkları ve tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Üçüncü bölüm güdüleme ile ilgili kuramsal bilgilere, dördüncü bölüm ise bu alanda yapılan araştırmalara ayrılmıştır. Beşinci bölümü bulgular ve yorum kısmı oluşturmuştur. Altıncı ve son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bazı sonuçlar şöyledir: 1. Okul müdürleri, öğretmenleri güdüleme görevlerini“her zaman”düzeyinde yerine getirdiklerini algılamaktadır. 2. Okul müdürlerinin algılan, onların cinsiyetlerine, yaşlarına, kıdemlerine, yöneticilik kıdemlerine ve eğitim durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 3. Öğretmenler, okul müdürlerinin öğretmenleri güdüleme görevlerini,“çoğunlukla”düzeyinde yerine getirdiklerini algılamaktadırlar. VI4. Okul müdürlerinin, öğretmenleri güdüleme görevlerini yerine getirme düzeylerine ilişkin öğretmen algılan, onların cinsiyetlerine, yaşlarına, medeni hallerine, kıdemlerine, branşlarına göre anlamlı bir farklılık göstermemekte, eğitim düzeyi değişkenine göre farklılık göstermektedir. Ön lisans eğitim düzeyindeki öğretmenler, yüksek lisans düzeyindeki öğretmenlere göre daha olumlu görüş bildirmişlerdir. Bu araştırmanın, okul yöneticilerine öğretmenlerini işe güdülemeleri için kullanacakları yöntem ve teknikleri belirlemede yol gösterici olacağı umulmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The schools can be considered as very important institutions in progressing and developing the human personality. Education helps individual to obtain an effective adaptation to social values and living patterns and the school administrations and teachers are the most important factors of the educational institutions.Therefore, to develop the teachers vocational interests and provide job satisfaction, take place among main task of school management. The aim of this research is to determine the motivation level of the school principals to their teachers. In this research survey method is used. 3741 primary school teachers and 67 primary school managers who are in charge at 69 public primary schools which are in city of Istanbul district of Üsküdar constituted work universe of this research. %10 of this teachers were taken in to the sample. In selection of of the schools, disproportionate heap sampling, in selection of the test subjects disproportionate element sampling were used. The questionnaire which had been developed by Prof. Dr. Abdurrahman Tannögen and Sevilay Özbek was applied for collecting the datums. To analyse the datums, techniques of percentage, arithmetic average, standart deviation, variance analyse were used. This research consists of six chapter. In the first chapter problem sentence, objectives, the importance of the research, assumptions, limitations and definitions are indicated. In the second chapter the model of the research, universe, population group, data collection, evaluation and interpretation are indicated. In the third chapter, theoretical knowledges about motivation; in the fourth chapter, researchs about motivation are stated. In the fifth chapter conclusions the finding of research are given as tables and necessary interpretations are defined. The sixth section conclusions and proposals are placed. Some of the important findings of the research are as follows: 1. School principals perceived that they“always”do their task of motivating the teachers. VIII2. Perceptions of school principals show that there is not a significant difference among variables; sex, age, experience in job, experience in administration, education. 3. Teachers perceived that school principals“mostly”do their task of motivating the teachers. 4. Perceptions of teachers related to the level of school principals' doing their task of motivating the teachers show that there is not a significant difference among variables; sex, age, marital status, experience in job, branch. But there is a significant difference in education variable. Teachers with a pre-bachelor's degree stated more positive view than the teachers with a master degree. It is expected that this research will guide school managers to determine methods which they will use to motivate their teachers. rx